Partnerzy portalu

Gdańsk: W czwartek rusza Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia

  • PAP
  • 9 września 2020 - 19:37
Koncerty muzyki żydowskiej, wykłady, warsztaty i wystawy prezentujące tą kulturę – te m.in. wydarzenia złożą się na rozpoczynający się w czwartek w Gdańsku Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia. W programie także spacery po gdańskim cmentarzu żydowskim.

Organizowany przez Fundację Kultury Zbliżenia Festiwal rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli. Tegoroczne - ósme już - wydarzenie organizowana jest pod hasłem "Pamięć".

Wśród festiwalowych koncertów znajdzie się m.in. występ zespołu Quasi Una Fantasia zatytułowany "Rodzynki i migdały", a składający się z autorskich pieśni napisanych do - poświęconych tematyce żydowskiej - wierszy polskich twórców. Z kolei zespół Cicha & Spółka zaprasza na koncert pt. "Pieśni żydowskie z Podlasia", na który złożą się m.in. utwory pojawiające się podczas żydowskich uroczystości sakralnych.

Pianista i kompozytor Ignacy Wiśniewski wykona, wraz z dwoma innymi muzykami, własne utwory inspirowane kulturą żydowską, a zespół Vox Varshe przedstawi "Bramy nieba" - muzykę, dla której inspiracją stała się twórczość amerykańskiego malarza Franka Stelli oraz przedwojenne zdjęcia i rysunki synagog.

W muzycznym programie festiwalu znajdą się także występ zespoły Anda Kitschman Combo i recital Adama Bałdycha oraz koncert pod nazwą "Academia Musica Judaica IV", w którym udział wezmą m.in. studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W czasie festiwalu będzie też można wziąć udział w spacerach po Cmentarzu Żydowskim na gdańskim Chełmie - jednym z najstarszych kirkutów w środkowo-wschodniej Europie. Oprowadzi po nim Mieczysław Abramowicz.

Zaplanowano też liczne warsztaty, wykłady i spotkania. Magdalena Sommer zajmująca się m.in. tłumaczeniem literatury z języka hebrajskiego wygłosi wykład pt. "Pamięć języka hebrajskiego", a pisarz Mieczysław Abramowicz przybliży kwestię kindertransportów, czyli międzynarodowej akcji ratowania żydowskich dzieci z krajów, które znalazły się pod niemiecką okupacją.

Z kolei Magdalena Buda wygłosi wykład pt. "Czytanie macew. Znaczenie symboliki nagrobnej", Hanna Kosowska opowie o chasydach z Ger, a Marek Suchar zaprosi na - ilustrowany zdjęciami - "spacer po Jerozolimie" śladami Amosa Oza i jego bohaterów.

Organizatorzy festiwalu przygotowali też kilka spotkań o charakterze warsztatowym, w tym tych poświęconych językowi jidysz, alfabetowi hebrajskiemu, wykonywaniu na szydełku jarmułek czy wypalaniu wzorów w drewnie.

Można też będzie wziąć udział w spotkaniu pt. "Czytanie dramatu", w czasie którego trójmiejscy artyści odczytają sztukę "Przypadek Freuda" autorstwa Savyon Liebrecht. Zaplanowano także "Mentlik gdański" czyli prezentacje poświęcone kulturze żydowskiej przedwojennego Gdańska i warsztaty pisarskie. Organizatorzy mają nadzieję, że uczestnicy tych spotkaniach, zainspirują się nimi na tyle, by stworzyć własne utwory literackie. Najbardziej interesujące fragmenty mają zostać odczytane podczas następnego Festiwalu Zbliżenia zaplanowanego na przyszły rok.

Składające się na festiwal wydarzenia odbywać się będą w kilku różnych punktach Gdańska, w tym w Centrum św. Jana, klubie Plama, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, Nowej Synagodze i Centrum Handlowym Manhattan. Dokładny program imprezy i inne związane z nią informacje znaleźć można na stronie http://zblizeniafestiwal.org.

Dzięki pozyskanym przez Fundację Kultury Zbliżenia dotacjom, w tym dofinansowaniu z gdańskiego i pomorskiego samorządu, udział we wszystkich wydarzeniach składających się na festiwal jest bezpłatny. Potencjalnych uczestników obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Na wiele wydarzeń limit miejsc został już wyczerpany.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!