Partnerzy portalu

Gdańsk: W poniedziałek zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca śp. profesora Mariana Osińskiego

  • PAP
  • Opublikowano: 17 października 2021 - 19:36
Nie tylko Gdańsk, ale również Szczecin, Koszalin i Kołobrzeg zawdzięczają śp. profesorowi Marianowi Osińskiemu odbudowę historycznych dzielnic po zniszczeniach z czasów II wojny światowej. W poniedziałek, 18 października odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica upamiętniająca sylwetkę i dokonania zasłużonego gdańszczanina.

Jak poinformował PAP Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska, uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpi w poniedziałek o godz. 14 w Gdańsku Oliwie przy ul. Wita Stwosza 38.

"W uroczystości wezmą udział m.in. Architekt Miasta Gdańska prof. Piotr Lorens, dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski, profesor Jakub Szczepański z Politechniki Gdańskiej, Renata Wypasek, dyrektor Państwowych Szkół Budowlanych im. Prof. Mariana Osińskiego" - dodał Gierszewski.

W spotkaniu wezmą udział również członkowie rodziny profesora: synowa Maria Osińska (95 lat) z córką Magdą oraz zięć dr Maciej Chimiak (96 lat) z córką Zofią.

Obie rodziny, Osińskich i Chimiaków, w czasach lwowskich łączyła przyjaźń, kontynuowana po wojnie w Gdańsku.

Marian Osiński urodził się w 1883 r. Krakowie. Był absolwentem Szkoły Politechnicznej we Lwowie (1908), Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (1909-1910) oraz Wydziału Architektury Politechnicznej i Szkoły Przemysłu Artystycznego w Monachium (1911-1912), do zakończenia II wojny światowej związany był z Lwowem.

W latach 1907-1916 pracował w Szkole Politechnicznej, następnie na Politechnice Lwowskiej (1923-1939), gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry Historii Architektury Polskiej (1929-1934), a w końcu dziekana Wydziału Architektonicznego (1936-1938). W czasie wojny i okupacji był profesorem w Lwowskim Instytucie Politechnicznym (1939-1941), a następnie wykładowcą na Państwowych Technicznych Kursach Zawodowych (1942-1944). Następnie w Rzeszowie, do listopada 1945 r. kierował Wydziałem Odbudowy Urzędu Wojewódzkiego.

Jak informuje Muzeum Gdańska, pod koniec 1945 r. trafił do Gdańska. W latach 1945-1970 pracował na Politechnice Gdańskiej, był pierwszym powojennym dziekanem Wydziału Architektury (1945-1952).

Do 1953 r. był również dziekanem Wydziału Architektury Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej NOT. Wraz z pracownikami katedr PG, którzy podzielali opinię o konieczności odbudowy Gdańska w historycznym kształcie, podjął współpracę z Pracownią Rekonstrukcji Architektury Zabytkowej Centralnego Biura Projektów i Studiów Budownictwa Osiedlowego. Po likwidacji Pracowni w 1951 r. kontynuacją prac zajął się powołany w tym celu Zakład Historii Architektury Polskiej. Profesor przeszedł na emeryturę w 1961 r., wykładał jednak jeszcze konserwację zabytków przez 9 lat. W 1970 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Gdańskiej. Profesor zmarł w 1974 r.

Pod kierunkiem prof. Osińskiego opracowano plany rekonstrukcji elewacji ulic Głównego Miasta Gdańska. Marian Osiński był również konsultantem odbudowy Szczecina, Koszalina i Kołobrzegu.

Osiński był autorem projektów kościołów, rekonstrukcji i inwentaryzacji zamków oraz kilkudziesięciu publikacji dotyczących architektury, konserwacji, konserwacji zabytków oraz odbudowy zabytków.

Był też laureatem Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie nauki. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i odznaką "Zasłużonym Ziemi Gdańskiej".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!