Partner portalu

Gdynia: Rada Miasta przyjmie rezolucję ws. nieprzyjmowania uchodźców?

W dokumencie zaznaczono, że "obowiązkiem samorządu terytorialnego nie jest prowadzenie polityki międzynarodowej, tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych mieszkańców".

• Gdyński PiS chce, aby Rada Miasta przyjęła rezolucję, w której wyrazi poparcie dla stanowiska rządu o nieprzyjmowaniu do Polski uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

• Pod tekstem dokumentu planują zebrać podpisy mieszkańców.

• "Nie komentujemy tej sprawy" - powiedziała p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miasta Gdyni Agata Grzegorczyk.

 

Treść rezolucji przedstawił we wtorek (5 września) w Gdyni na konferencji prasowej poseł PiS, szef struktur tej partii w powiecie gdyńskim, Marcin Horała.

"Rada Miasta Gdyni wyraża sprzeciw wobec prób kwestionowania przez niektóre samorządy polityki migracyjnej polskiego rządu. W opinii rady władze samorządowe powinny jednoznacznie wspierać decyzję rządu o nieprzyjmowaniu do Polski w ramach unijnego mechanizmu relokacji tzw. uchodźców - imigrantów z islamskich krajów Bliskiego Wchodu i Afryki" - głosi rezolucja.

W dokumencie zaznaczono, że "obowiązkiem samorządu terytorialnego nie jest prowadzenie polityki międzynarodowej, tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych mieszkańców".

"Główną troską władz miasta powinno być rozwiązywanie problemów takich jak: brak mieszkań komunalnych i socjalnych, braki w podstawowej infrastrukturze (utwardzone drogi, wodociągi, kanalizacja), wykluczenie społeczne, słaba dostępność edukacji, usług społecznych i opiekuńczych oraz wszystkich innych problemów trapiących lokalną społeczność" - czytamy w rezolucji.

Podkreślono, że "w miarę możliwości samorząd powinien również angażować się w sprowadzanie i osiedlanie repatriantów ze Wschodu - Polaków, którzy chcą powrócić do swojej Ojczyzny". "Jeżeli posiadane środki pozwalają na to bez uszczerbku dla podstawowych obowiązków władzy lokalnej, dopuszczamy również, aby - w imię ogólnoludzkiej solidarności - udzielać gościny uchodźcom z krajów bliskich kulturowo. Ich osiedlanie nie powinno nieść za sobą zagrożenia dla mieszkańców" - uważa gdyński PiS.

"Doświadczenie licznych miast Europy Zachodniej pokazuje, iż wraz ze zwiększającą się liczbą imigrantów z krajów obcych kulturowo drastycznie obniża się bezpieczeństwo i poziom życia rdzennych mieszkańców. Nie chcemy, aby udziałem mieszkańców naszego miasta stały zamachy terrorystyczne, zamieszki, lawinowy wzrost przestępczości pospolitej, w tym seksualnej czy dewastowanie przestrzeni publicznej. Mając na uwadze powyższe okoliczności Rada Miasta Gdyni wyraża jednoznaczny sprzeciw wobec osiedlania w naszym mieście tzw. uchodźców - imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki" - napisano w rezolucji.

Horała wyjaśnił dziennikarzom, że inicjatywa z rezolucją to efekt niejasnej polityki władz Gdyni w kwestii uchodźców. "Pół roku temu, kiedy po raz pierwszy podnosiliśmy ten temat, władze miasta powołały specjalny zespół ds. rozwiązywania problemów z osiedlaniem imigrantów w Gdyni, a potem mówiły, że właściwie nie ma tematu, że właściwie nie chcą nikogo przyjmować. Mieszkańcy Gdyni są przeciwni tym planom i myślę, że zasługują na jasną i klarowną sytuację. To z naszej strony ruch w postaci +sprawdzam+"" - ocenił Horała.

Jego zdaniem, większość imigrantów to porządni ludzie, którzy chcą polepszyć swój byt. "Wyobraźmy sobie jednak, że prowadzimy pensjonat i zapowiedziano, że przyjedzie do niego 50-osobowa wycieczka, z czego 45 osób to są uczciwi, porządni fajni ludzie, ale niestety ze 3 osoby spróbują na miejscu coś ukraść, zdemolować, jedna spróbuje zgwałcić nam żonę, a kolejna podłoży bombę. Czy przyjęlibyśmy wówczas do siebie taką wycieczkę? Nikt racjonalny takiej wycieczki by pod swój dach nie przyjmował" - uważa polityk PiS.

Dodał, że PiS będzie chciał zbierać podpisy mieszkańców pod tekstem rezolucji.

"Na dziś nie przesądzam, czy złożymy rezolucję w formie inicjatywy obywatelskiej czy w też w formule inicjatywy klubowej popartej podpisami mieszkańców" - mówił Horała, dodając, że radni PiS chcieliby wprowadzić rezolucję pod obrady Rady Miasta Gdyni w październiku lub listopadzie.

W 28-osobowej Radzie Miasta Gdyni większość ma Samorządność (formacja prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka - przyp.red.) - 17 radnych, PiS ma 6 radnych, a Platforma Obywatelska 5.

Horała zapowiedział, że podobne w treści rezolucje PiS przedstawi także w środę (6 września) w Sopocie, a w czwartek (7 września) w Gdańsku.

KOMENTARZE2

  • sprawny samorzad 1.8 2017-09-06 21:11:46
    "W dokumencie zaznaczono, że "obowiązkiem samorządu terytorialnego nie jest prowadzenie polityki międzynarodowej, tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych mieszkańców". " Samorządowcy nie rozumieją swoich zdań i obowiązków. Obowiązek państwa dotyczy jedynie podjęcia d...ecyzji o relokacji, decyzji o ochronie, udzieleniu azylu oraz wstępnego zakwaterowania i przygotowania do wprowadzenia uchodźców w rytm społeczny. Po ok. 6 miesiącach stają się mieszkańcami miasta/gminy i wtedy wszelkie obowiązki związane z zamieszkaniem, kształceniem dzieci, zapewnieniem środków finansowych dla imigrantów jest zadaniem gminy/miasta. Dlatego w pierwszej kolejności miasta mają zapewnić mieszkania komunalne i wpłacić zasiłki, prowadzić programy integracyjne, uczyć języka. Państwo może jednie ustawami ułatwić przejmowanie prywatnych mieszkań ( tak jak w Niemczech) np.samorządowców, którzy je wynajmują na rynku by te zasoby odpłatnie skierować dla uchodźców np. w Gdańsku. Ponadto dzięki programom unijnym i funduszom norweskim można zapewnić imigrantom z Afryki lepszą integrację w szkołach prywatnych, do których chodzą dzieci elit a zamieszkanie zorganizować w dzielnicach społeczności otwartych na emigrantów tj. polityków, celebrytów, działaczy organizacji pozarządowych,itp. Zadaniem samorządów jest zapewnienie harmonijnego współżycia i integracji społecznej mieszkańcom napływowym, przybyłym w ramach obowiązkowej relokacji a Państwo jedynie finansuje zdania oraz rozlicza udzielone dotacje  rozwiń
  • tankred 2017-09-06 16:43:04
    Bardzo trafna uchwała, prewencyjnie wskazująca na problem najeźdźców, pasożytów, bandytów, dzikusów i nierobów. W pełni popieram.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!