Partnerzy portalu

GIS: konieczne przestrzeganie zaleceń: dystans, maseczki, dezynfekcja, wietrzenie

  • PAP
  • 26 marca 2021 - 11:08
O zachowanie podstawowych reguł walki z koronawirusem – utrzymywanie dystansu, noszenie masek, dezynfekcję, wietrzenie pomieszczeń i ograniczenie mobilności - zaapelował główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka.

Zalecał też stosowanie specjalnych aplikacji na smartfony, ułatwiających m.in. stwierdzenie kontaktu z osobą zakażoną. Podkreślił znaczenie udzielania rzetelnych informacji inspekcji sanitarnej w razie wywiadu epidemiologicznego.

"Apeluję o przestrzeganie podstawowych zasad - dystans, maseczki, dezynfekcja, ale też zalecane jest wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy" - powiedział Saczka w piątek na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSWiA i komendantem głównym policji.

Zasugerował także instalowanie aplikacji ProteGO Safe i Stop COVID, które pozwalają otrzymać informacje o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną.

Saczka wezwał do przestrzegania reguł epidemicznych w okresie przedświątecznym i podczas Wielkanocy, przekonywał, by ograniczyć w tym czasie podróże. Podkreślał, że "w tej chwili głównym czynnikiem jest transmisja rozproszona - nie wiemy, kto od kogo się zakaził". "Pojedyncze incydenty, gdzie reżim nie jest przestrzegany, mogą w bardzo łatwy sposób przerodzić się w duże ogniska zakażeń, co z punktu widzenia całego społeczeństwa rodzi bardzo duże ryzyko" - przestrzegł.

Szef GIS dodał, że inspekcja sanitarna nadzoruje przestrzeganie obostrzeń, identyfikuje ogniska zakażenia, ale by jej działania były skuteczne, konieczne jest przestrzeganie zaleceń.

"Inspekcja sanitarna prowadzi na bieżąco wywiady epidemiologiczne z wszystkimi osobami, które są zakażone; staramy się to przeprowadzić w ciągu 24 godzin od dowiedzenia się o fakcie zakażenia, nakładane są kwarantanny. Apeluję, abyśmy w trakcie wywiadu epidemiologicznego podawali osoby, z którymi mieliśmy kontakt, gdyż one stanowią potencjalne ryzyko roznoszenia wirusa" - powiedział.

"Większość społeczeństwa stara się zachowywać odpowiedzialnie, solidarnie. Pojedyncze incydenty w łatwy sposób mogą zaprzepaścić cały ten trud" - dodał.

W piątek Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny z rzędu odnotowało rekordowy przyrost zakażeń. Stwierdzono 35 143 zakażeń, zmarły 443 osoby. W ciągu roku w Polsce potwierdzono zakażenie u ponad 2 mln osób, ponad 50 tys. zmarło.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!