Partnerzy portalu

Głaz pamiątkowy na cmentarzu w Nowej Wsi Ełckiej

  • PAP
  • 14 listopada 2021 - 15:20
Na cmentarzu w Nowej Wsi Ełckiej (warmińsko-mazurskie), gdzie wiosną doszło do zniszczenia grobów dawnych mieszkańców, stanął głaz poświęcony "pamięci modlitewnej wszystkich znanych i nieznanych różnych wyznań, którzy na tym cmentarzu są pochowani".

Na dużym narzutowym głazie zamocowana jest tabliczka z cytatem z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian: "Nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie. Jeśli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana. Jeśli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc, i w śmierci, należymy do Pana". Pod cytatem z Pisma Św. znajduje się inskrypcja: "Pamięci modlitewnej wszystkich znanych i nieznanych różnych wyznań, którzy na tym cmentarzu są pochowani".

Upamiętnienia osób pochowanych na cmentarzu w Nowej Wsi Ełckiej domagała się społeczność ewangelicka po tym, gdy wiosną proboszcz - w uzgodnieniu z radą parafialną - wycięli i wykarczowali drzewa porastające przedwojenny mazurski cmentarz. Podczas tych prac zniszczono kilkadziesiąt grobów, po powierzchni ziemi rozrzucone były ludzkie kości. Zniszczeniu uległy m.in. chronione prawem groby żołnierzy z I wojny światowej. W związku z tym ksiądz i szef firmy wykonującej prace staną przed sądem. Za nielegalne wycięcie drzew z cmentarza gmina Ełk nałożyła na parafię blisko 2 mln zł kary administracyjnej - parafia odwołała się od niej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie.

Proboszcz parafii w Nowej Wsi Ełckiej powiedział PAP, że postawienie głazu na terenie cmentarza "było dawno planowane".

Z ustaleń gminy Ełk wynika, że parafia nielegalnie wycięła 269 drzew. Ksiądz argumentował, że wycinał drzewa, by przygotować parcelę na nowe pochówki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!