Partnerzy portalu

Gliński: w przeddzień Święta Niepodległości prezentujemy replikę niemieckiej Enigmy

  • PAP
  • 9 listopada 2021 - 12:52
To jest chwila szczególna. W przeddzień Święta Niepodległości prezentujemy unikalny eksponat, replikę niemieckiej maszyny szyfrującej z czasu II wojny światowej - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas wtorkowego otwarcia wystawy "Enigma. Zagadka rozwiązana" w stołecznej Kordegardzie.

Podczas otwarcia wystawy "Enigma. Zagadka rozwiązana", którą można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, Gliński przypomniał, że "polscy obywatele, wybitni naukowcy, inżynierowie, urzędnicy, politycy doprowadzili do tego, że Polska potrafiła bronić swojej racji stanu i swoich interesów". "Stworzono system, który potrafił - podobnie jak w czasie wojny polsko-bolszewickiej - poprzez działania służb specjalnych, poprzez działania intelektualne naukowców, którzy stanowili zaplecze polskich wydziałów wywiadowczych, bronić interesu naszej wspólnoty" - powiedział.

Jak podkreślił wicepremier, "to wielkie osiągnięcie naszych rodaków", którym "składamy dzisiaj hołd". "To jest chwila szczególna. W przeddzień Święta Niepodległości możemy zaprezentować unikalny eksponat, replikę niemieckiej maszyny szyfrującej z czasu II wojny światowej" - ogłosił. Szef MKiDN zwrócił uwagę, że "aby można było praktycznie wykorzystać osiągnięcie naszych naukowców, Różyckiego Zygalskiego i Rejewskiego, trzeba było skonstruować maszyny, które praktycznie deszyfrowały depesze i spowodowały, że można było zbudować ten system rozbrajania agresora niemieckiego w czasie II wojny światowej". "Były stworzone przez polskich inżynierów, konstruktorów maszyny tu, w Polsce, ok. 50. One musiały być zniszczone w czasie agresji niemieckiej. W większości uczestnikom tych działań udało się przejechać do Francji i tam odtworzyć tę siłę wywiadowczą" - stwierdził.

Dodał, że "na zamówienie wywiadu francuskiego we współpracy z sojusznikami polscy inżynierowie zbudowali kilka egzemplarzy Enigmy". "Jeden z tych egzemplarzy, który był własnością Instytutu Piłsudskiego w Londynie, został dzięki inicjatywie Muzeum Historii Polski ze specjalnej dotacji celowej MKiDN zakupiony dla nas wszystkich, dla Polaków. On będzie prezentowany w przyszłości w nowym gmachu MHP, ale już dzisiaj, w przeddzień Święta Niepodległości będziemy mogli go oglądać w Kordegardzie" - poinformował Gliński.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!