Partnerzy portalu

Gliński: wierzę, że dojdzie do pokojowego Marszu Niepodległości

  • PAP
  • 5 listopada 2021 - 13:16
Wierzę, że dojdzie do pokojowego Marszu Niepodległości, a wszystkie wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości, które będą organizowane przez różne instytucje, także odbędą się w odpowiedniej atmosferze - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Gliński został zapytany w programie "Szkiełko i oko" w Polskim Radiu 24, czy jego zdaniem uda się zrealizować przygotowany przez MKiDN program obchodów Narodowego Święta Niepodległości. "Tego nie wiem, bo zdajemy sobie sprawę, że są ci, którzy są zainteresowani właśnie tym, żeby polska wspólnota nie funkcjonowała, żeby w Polsce nie odbywały się spokojnie premiery filmowe, żeby w Polsce nie odbywały się także spokojnie marsze niepodległości czy jakiekolwiek wydarzenia z okazji święta narodowego. To widzimy od sześciu lat" - odpowiedział.

Dodał, że "w takiej sytuacji można spodziewać się, że będziemy mieli zainteresowanych tym, żeby były prowokacje, agresywne zachowania". "Mam nadzieję, że tego nie będzie. My będziemy jako państwo polskie przygotowani na wszelkie sytuacje. Wierzę w to, że także dojdzie do pokojowego Marszu Niepodległości, a wszystkie wydarzenia, które będą organizowane przez różne instytucje, związane ze Świętem Niepodległości także odbędą się w odpowiedniej atmosferze" - zaznaczył wicepremier.Minister kultury apelował, by nie dać się oszukiwać "tym wszystkim, którym zależy na nienawiści, którzy zmieniają nasz język codzienny, używając wciąż różnego typu inwektyw w życiu publicznym". To są rzeczy skandaliczne i niszczące Polskę. Na końcu można zadać pytanie, komu zależy na tym, żeby Polacy się kłócili tak często agresywnie i bezsensownie o sprawy, które nie powinny tak mocno dzielić? Można mieć różne poglądy czy różnice zdań, ale wywoływać skandale przy każdej okazji, obrzucać się inwektywami to nie jest rzecz dobra dla narodu, wspólnoty i rozwiązywania wspólnych wyzwań cywilizacyjnych" - stwierdził.

Program obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ogłoszono w środę w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Szef MKiDN zapowiedział wówczas m.in. kolejną odsłonę akcji "Niepodległa do Hymnu", w ramach której w kilkuset miejscach w kraju i na świecie 11 listopada Polacy wspólnie śpiewają hymn. Wspomniał również m.in. o Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, koncercie "Chopin/ Norwid/ Niemen", który odbędzie się 10 listopada w stołecznym Teatrze Narodowym oraz zaplanowanym na ten sam dzień otwarciu po remoncie generalnym dworku Józefa Piłsudskiego "Milusin" w Sulejówku.

Szczegółowy plan obchodów Narodowego Święta Niepodległości obejmujący łącznie blisko 100 wydarzeń w całej Polsce można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci--prawie-sto-wydarzen-w-calej-polsce.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!