Partnerzy portalu

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Uwaga na problem z dopisaniem do spisu wyborców

Osoby, które przed pierwszą turą wyborów prezydenckich zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego lub poza miejscem zamieszkania, muszą pamiętać, że ich decyzje ws. formuły i miejsca głosowania obowiązują "z automatu" w II turze - przypominają Ministerstwo Cyfryzacji oraz Krajowe Biuro Wyborcze. Jeśli się o tym zapomni, w skrajnym przypadku może to doprowadzić do tego, że się nie zagłosuje.

Osoby, które przed pierwszą turą wyborów zdecydowały się na głosowanie korespondencyjne, z "automatu" otrzymają pakiety do głosowania także w drugiej turze wyborów. Jeśli jednak ktoś chce zagłosować  w lokalu wyborczym, może nie odsyłać pakietu wyborczego tylko zgłosić się wcześniej do urzędu gminy po zaświadczenie o prawie do głosowania.

Krajowe Biuro Wyborcze informuje bowiem, że: "wyborcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego mogą wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie, ale tylko bezpośrednio w lokalu wyborczym (nie w formie korespondencyjnej). Będzie to możliwe wyłącznie po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której są ujęci w spisie wyborców lub od konsula, który dopisał wyborcę do spisu wyborców. Zaświadczenie może być pobrane wyłącznie do czasu wysłania pakietu wyborczego" - informuje KBW.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE5

  • Papiszon 2020-07-04 22:38:59
    Do JERZY JASIŃSKI: tam u as totalnych sami analfabeci czy tylko niektorzy?
  • JERZY JASIŃSKI 2020-07-04 16:06:51
    To jest po prostu skandal. Panie prezydencie Andrzeju Duda, czy jest Pan na bieżąco informowany przez swój sztab wyborczy jaki "pasztet" zgotowało nam wyborcom Ministerstwo Cyfryzacji i PKW ta luka w prawie pozbawi możliwości głosowania ok 400tys. wyborców w Polsce. Nikt nie był o tym wcze...śniej poinformowany ani przez urząd wydający dwa zaświadczenia upoważniające do głosowania poza miejscem zamieszkania ani w czasie głosowania w pierwszej turze przewodniczący komisji w innej miejscowości tj poza miejscem zamieszkania. Aby zagłosować w II turze musiałbym wraz z rodziną jechać ok 400km do miejsca pierwszego głosowania. A gdybym głosował na statku to co? Takie wybory gdzie przez głupie i nie spójne przepisy pozbawiają prawa do głosowania powinny być unieważnione. To jest skandal.  rozwiń
  • JERZY JASIŃSKI 2020-07-04 15:51:14
    Do Żaneta :

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!