Partnerzy portalu

Gorzów Wlkp.: Pierwsza w gorzowskim szpitalu operacja z użyciem technologii 3D

  • PAP
  • 16 listopada 2021 - 10:59
W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. przeprowadzono pierwszą w historii tej lecznicy operację z użyciem technologii 3D, czyli wizualizacji danych medycznych w postaci interaktywnych hologramów – poinformowała we wtorek rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Agnieszka Wiśniewska.

Pacjentem był niespełna 50-letni mężczyzna z wieloodłamowym przezpanewkowym złamaniem miednicy, który trafił do szpitala po upadku ze znacznej wysokości. Operacje miednic to jedne z najtrudniejszych zabiegów w chirurgii urazowo-ortopedycznej, dlatego lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie tego zabiegu z wykorzystaniem techniki hologramowej - przekazała rzeczniczka.

Ordynator Oddziału Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu gorzowskiej lecznicy Krzysztof Chrobrowski wyjaśnił, że przy urazie, którego doznał 50-latek, operacja była jedyną szansą na powrót pacjenta do normalnego życia.

"Najpierw poddaliśmy pacjenta szczegółowej diagnostyce obrazowej, w tym także tomografii komputerowej. Obraz m.in. miednicy pacjenta został przekonwertowany na obraz 3D. W ten sposób uzyskaliśmy bardzo dokładne odwzorowanie interesującego nas obszaru ciała pacjenta. Do miednicy w modelu 3D mieliśmy dostęp przez cały czas trwania operacji" - powiedział Chrobrowski.

Dodał, że dzięki zastosowaniu gogli VR (podobnych do tych znanych m.in. z gier komputerowych) bez fizycznego dotykania operowanego narządu czy kości chirurdzy mieli możliwość dowolnego obrócenia obrazu operowanego obszaru. Wszystko przy pomocy gestów i komend głosowych, bez utraty sterylności i konieczności współpracy z dodatkowym technikiem.

Zabieg z wykorzystaniem technologii holograficznej pozwala zespołowi medycznemu na pełną kontrolę nad swoimi działaniami, daje obraz niemożliwy do uzyskania podczas klasycznych technik operacyjnych, co pozwala na większą precyzję.

"Zalet tej metody jest dużo więcej: operacja trwa krócej, zmniejsza się ryzyko infekcji i skraca czas rekonwalescencji" - dodała Wiśniewska.

Technologię 3D można wykorzystywać do skomplikowanych zabiegów, głównie w obszarze miednicy, stawu kolanowego i zabiegach rekonstrukcji stopy oraz wstawiania endoprotezy stawu skokowego.

Przy użyciu tej technologii można też wykonywać zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej, urologii onkologicznej, kardiologii, kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej czy otolaryngologii.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!