Partnerzy portalu

Gorzów Wlkp.: Szpital ma nowy sprzęt - aparat ECMO

  • PAP
  • 4 kwietnia 2021 - 15:00
Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. wzbogacił się o ECMO - urządzenie do pozaustrojowego natlenienia krwi, wykorzystywane u pacjentów, u których nawet przez kilka tygodni konieczne jest zastąpienie pracy serca i płuc – poinformowała rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Agnieszka Wiśniewska.

Terapia przy pomocy ECMO to metoda utlenowania krwi i eliminowania z niej dwutlenku węgla poprzez zastosowanie krążenia pozaustrojowego. Urządzenie samo w sobie nie leczy niewydolnego narządu, ale daje czas potrzebny do wyzdrowienia.

Kryterium decydującym o zastosowaniu ECMO jest potencjalna odwracalność procesu, który doprowadził do niewydolności płuc lub serca.

"To rodzaj protezy zastępującej pracę serca i płuc do czasu, gdy nastąpi poprawa funkcji tych narządów pozwalająca na ich samodzielną pracę. Niebawem z urządzenia będą mogli korzystać pacjenci Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii naszego szpitala" - powiedziała Wiśniewska.

Zakup urządzenia kosztującego ok. 420 tys. zł sfinansował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego w ramach projektu "Lubuskie kontra wirus".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!