Partner portalu

Gowin o koalicji: Kosiniak-Kamysz powinien przemyśleć swoją decyzję

  • PAP
  • 25 października 2018 - 11:28
Zdaniem Jarosława Gowina  lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powinien przemyśleć decyzję o niepodejmowaniu współpracy ze Zjednoczoną Prawicą w sejmikach.

Gowin w radiu Zet był pytany o ewentualną koalicję z PSL w związku z wynikami wyborów do sejmików wojewódzkich. Politycy PSL podkreślali wielokrotnie, że Stronnictwo nie będzie wchodziło w koalicje z PiS w sejmikach wojewódzkich.

PiS wygrał wybory w 9 sejmikach województw: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim. PiS ma samodzielną większość w 6 sejmikach województw: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim.

Wicepremier wyraził pogląd, że polska scena polityczna "wyraźnie zmierza w kierunku bipolarnym", gdzie po jednej stronie formuje się obóz lewicowo-liberalny, a po drugiej - konserwatywno-chadecki. "Nie tylko liderzy, także szeregowi działacze PSL muszą zadać sobie pytanie, gdzie w tym podziale jest ich miejsce" - powiedział. "Czy próbują pozostać w centrum? Wydaje się, że tego miejsca w centrum jest coraz mniej" - dodał Gowin.

Gowin zapewnił, że bardzo ceni Kosiniaka-Kamysza. "Natomiast wydaje mi się, że w interesie PSL, ale też w dalekosiężnym interesie Polski, a to jest jednak najważniejsze, powinien przemyśleć tę swoją decyzję, żeby nie podejmować współpracy z obozem Zjednoczonej Prawicy w żadnym obszarze" - podkreślił. Zdaniem wicepremiera koalicja konserwatywno-ludowa byłaby strategicznie korzystnym rozwiązaniem.

Na uwagę, że PSL było "głównym wrogiem kampanii" PiS, odparł, że "polityka rządzi się swoimi prawami". "Czym innym jest kampania wyborcza, a czym innym interes kraju, który wymaga czasami przezwyciężania podziałów, które zostały pogłębione w trakcie kampanii" - ocenił Gowin.

Według wicepremiera w sprawach ogólnokrajowych politycy mogą się ciągle spierać, a później szukać wspólnego mianownika. "Natomiast w wyborach samorządowych chodzi o to, czy budować most, czy remontować szkołę. W takich sprawach, moim zdaniem, trzeba szukać porozumienia ponadpartyjnego" - powiedział minister nauki.

 

KOMENTARZE1

  • rada 2018-10-26 08:47:15
    P Gowin zjednoczona prawica niech waży słowa zanim coś wybąka. Atak na PSL w trakcie kampanii wyborczej jest nie do wybaczenia tym bardziej ostatnie wypowiedzi waszego rzecznika dotyczące zmiany szefa PSL .

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!