Partner portalu

Grażyna Czajkowska kandydatem KWW "Kocham Sopot" na prezydenta miasta

  • PAP
  • 10 września 2014 - 17:09
Radna Sopotu Grażyna Czajkowska będzie kandydatem KWW "Kocham Sopot" na prezydenta tego miasta. W wyborach w 2010 r. lider tego ruchu obywatelskiego Wojciech Fułek nieznacznie przegrał z urzędującym od 1998 r. prezydentem Jackiem Karnowskim.

Fułek powiedział na konferencji prasowej w Sopocie, że rezygnując z ponownego kandydowania na prezydenta Sopotu chce uniknąć "wojny personalnej" z Karnowskim.

"Na tym etapie rozwoju Sopotu potrzebne jest odmienne spojrzenie i nowe otwarcie. Pokazałem cztery lata temu, że system samorządowy w Trójmieście, a zwłaszcza w Sopocie, nie jest na stałe zabetonowany. I że, nie jest tak, jak się to wszystkim wydawało do tej pory, że Jacek Karnowski nie ma żadnej konkurencji i że nie może przegrać" - dodał Fułek.

Wyjaśnił, że po wyborach będzie kandydatem "Kocham Sopot" na przewodniczącego Rady Miasta. W dobiegającej końca kadencji samorządu był on już szefem Rady Miasta Sopotu, ale został z tej funkcji odwołany. 

Czytaj też: Komitety już są, teraz czas na listy kandydatów

W 2010 r. Fułek przegrał z Karnowskim w II turze wyborów. Na Karnowskiego zagłosowało 51,43 proc. wyborców, a jego rywal, który przez kilka lat był zastępcą prezydenta miasta, otrzymał 48,56 proc. głosów. Po I turze wyborów kandydatów dzieliło tylko 20 głosów, na korzyść Karnowskiego.

Czajkowska chce przede wszystkim wsłuchiwać się w głos i opinie mieszkańców kurortu. W swoim programie wyborczym stawia też na bezpieczeństwo i zdrowie.

Czytaj też: Kiedy można być i kandydatem i członkiem komisji wyborczej?

"Trzeba zmienić poziom retoryki w mieście - z konfrontacji do konstruktywnego dialogu. Wspólne decydowanie buduje zaufanie. Tylko włączenie mieszkańców do planowania przestrzennego, inwestycyjnego i budżetowego może doprowadzić do zwiększenia zaufania do samorządu i mieszkańców do siebie nawzajem" - podkreśliła kandydatka "Kocham Sopot".

53-letnia Czajkowska jest przewodniczącą Komisji Strategii Rozwoju i Finansów w Radzie Miasta Sopotu. Jest to jej pierwsza kadencja w samorządzie. Mandat uzyskała z listy "Kocham Sopot". Z wykształcenia jest ekonomistką. Od ponad 20 lat prowadzi wraz z mężem firmę zajmującą się projektowaniem wnętrz.

Karnowski w tegorocznych wyborach wystartuje z komitetu koalicyjnego "Porozumienie sopocian", w którego skład wchodzi m.in. Platforma Obywatelska, stowarzyszenia - "Sopot dla Środowiska", "Przyjazny Sopot", "Samorządność Sopot" (obecny komitet wyborczy Karnowskiego) oraz przedstawiciele miejscowych klubów sportowych.

Start w wyborach na prezydenta Sopotu ogłosiła także Małgorzata Tarasiewicz, współzałożycielka inicjatywy wyborczej "Mieszkańcy dla Sopotu". Jest absolwentką filologii angielskiej oraz studiów podyplomowych na wydziale nauk politycznych na Uniwersytecie Gdańskim.

Swoich kandydatów na prezydenta Sopotu nie przedstawiły jeszcze PiS i SLD.

W 21-osobowej Radzie Miasta Sopotu PO ma 8 radnych, "Kocham Sopot" - 5, PiS - 4, Samorządność - 2, a dwóch radnych jest niezrzeszonych (mandat dostali z listy "Kocham Sopot").

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.

KOMENTARZE1

  • sopocianka 2014-10-13 13:58:40
    Jak może kandydować na Prezydenta miasta ktoś, kto jako radna nie zawsze wiedziała jaka jest treść ustaw, na które głosuje . P. Czajkowska przyznała się do tych zaniedbań na jednym z zebrań.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!