Partnerzy portalu

Grodzki: mimo dzielących nas różnic jesteśmy w Senacie zgodni w sprawie oceny agresji Rosji na Ukrainę

  • PAP
  • 31 stycznia 2023 - 13:22
Mimo dzielących nas różnic politycznych w jednej sprawie jesteśmy w Senacie zgodni: od początku haniebnej agresji Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę twardo stoimy po stronie naszych sióstr i braci Ukraińców - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki na spotkaniu z korpusem dyplomatycznym.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się we wtorek z okazji Nowego Roku z korpusem dyplomatycznym, akredytowanym w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział wicemarszałkowie oraz szefowie kilku komisji senackich.

Grodzki zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę, że to pierwsze spotkanie po przerwie, spowodowanej pandemią.

"Senat od początku X kadencji podejmuje liczne inicjatywy w zakresie obrony demokracji i praworządności, wolności słowa i wolności mediów, praw kobiet, osób słabszych i pokrzywdzonych" - mówił. "Kierujemy się zasadą, że prawo ma służyć Polkom i Polakom, a nie tej czy innej partii" - dodał.

"Wyznacznikiem naszych działań jest konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i jej obrona przed zakusami tych, którzy chcieliby uczynić z niej oręż przeciwko prawom i wolnościom obywatelskim, albo wykorzystywać ją dla doraźnych korzyści politycznych" - powiedział marszałek Senatu.

Troską Senatu, jak mówił, jest "miejsce Polski wśród krajów wolnego świata cywilizacji zachodniej i nasza pozycja w Unii Europejskiej". "Senat swoimi działaniami potwierdza, że stoi na straży interesu narodowego, którym jest dalsza obecność Polski we wspólnocie" - przekonywał.

Dodał, że "Senat od miesięcy realizuje działania mające na celu pozyskanie należnych naszym obywatelom pieniędzy z KPO"

Część swojego wystąpienia poświęcił wojnie rosyjsko-ukraińskiej.

"Mimo dzielących nas na co dzień różnic politycznych w jednej sprawie jesteśmy w Senacie zgodni - od początku haniebnej agresji Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę twardo stoimy po stronie naszych sióstr i braci Ukraińców i robimy wszystko co w naszej mocy, aby jednoczyć parlamenty wokół działań wspierających Kijów" - podkreślał Grodzki.

Przypomniał, że delegacje Senatu były kilka razu w Ukrainie już po wybuchu wojny. Senatorowie są też zgodni, dodał, że "sprawą kluczową jest postawienie sprawców zbrodni wojennych przed wymiarem sprawiedliwości".

"Nie ma bezpiecznej Polski bez wolnej i niepodległej Ukrainy, ale nie ma też bezpiecznej Europy i wolnego świata" - mówił marszałek Senatu. "Nie ma też powrotu do dotychczasowej polityki wobec Rosji, złudzenia wyparowały wraz z dymem bombardowanych miast. Nowa geopolityka musi oznaczać, że współpraca na dotychczasowych zasadach skończyła się" - dodał.

Przypomniał, że "Senat, jako jeden z pierwszych parlamentów, uznał władze Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny".

Grodzki wspomniał także, że "konieczne jest rozliczenie okrucieństw popełnianych na bezbronnej ludności cywilnej". Mówił o konieczności utrzymania sankcji na Rosję i "wspierającej ją Białorusi".

"Działania władz Białorusi, wymierzone w elementarne zasady praw międzynarodowego budzą nasz najwyższy niepokój także dlatego, że dotykają licznej w tym kraju społeczności polskiej. Wzywamy reżim Aleksandra Łukaszenki do uwolnienia Polaków więzionych z przyczyn politycznych, z Andrzejem Poczobutem, dziennikarzem, którego pokazowy proces trwa. Wspieramy przedstawicieli opozycji białoruskiej, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju" - apelował marszałek Senatu.

W imieniu korpusu dyplomatycznego życzenia marszałkowi Senatu i całej izbie złożył w języku polskim dziekan korpusu, nuncjusz apostolski arcybiskup Salvatore Pennacchio. Powiedział m.in., że "pragnieniu pokoju na całym świecie, a zwłaszcza dla umęczonej Ukrainy".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!