Partner portalu

Grzegorz Schetyna: Będę namawiał do budowania szerszej koalicji przed wyborami samorządowymi

Będę namawiał do budowania szerszej koalicji przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi - powtórzył w Gorzowie Wlkp. szef PO Grzegorz Schetyna. Zastrzegł jednak, że ewentualne decyzje o kształcie lokalnych koalicji pozostawi samorządowcom.

• Odnosząc się spraw lokalnych, lider PO przypomniał, że jego partia opowiada się za połączeniem kompetencji wojewody i marszałka województwa.

• Zadeklarował, że po ewentualnych zwycięskich wyborach parlamentarnych w 2019 r. Platforma zaproponuje projekt ustawy, który będzie gwarantował "stołeczność i podmiotowość" obu głównym miastom województwa lubuskiego - Gorzowowi Wielkopolskiemu i Zielonej Górze.

• Nie chciał rozstrzygać, które z dwóch miast miałoby być siedzibą której instytucji, np. sejmiku lub urzędu wojewódzkiego.

Schetyna podkreślił na konferencji prasowej w Gorzowie, że Platforma jest gotowa na każdy wariant startu wyborczego. "Ja będę namawiał do budowania szerszej koalicji" - dodał. Przypomniał, że rozmowy na temat ewentualnego przedwyborczego porozumienia toczą się od jakiegoś czasu w Warszawie. "Ale zależy nam na tym, żeby ta aktywność i koordynacja dobrych programów, dobrych ludzi, doświadczonych samorządowców, także bezpartyjnych, ruch miejskich, wynikała z rozmów na dole" - zaznaczył lider PO.

Zapewnił, że nie chce narzucać nic "z poziomu Warszawy". "Uważam, że jeżeli nie będzie dobrych rozmów i ustalenia tych zasad współpracy w czasie kampanii, jeśli chodzi o listy, także podczas samych wyborów, to nie będzie dobrej współpracy również później, po wyborach. To musi wynikać z aktywności, doświadczenia i dobrej współpracy, także takiego przekonania, że razem możemy więcej" - przekonywał polityk.

Krytykował przy tym propozycje PiS dotyczące nowelizacji Kodeksu wyborczego. "To jest próba centralizacji, wpływu na Państwową Komisję Wyborczą. Osoby wybierane przez większość parlamentarną - to urąga nie tylko przyzwoitości, ale też stawia znak zapytania przy pewności czy te wybory będą do końca przejrzyste, uczciwe i legalne" - ocenił Schetyna.

Zapowiedział, że Platforma będzie zabiegać o to, żeby przebieg przyszłorocznych wyborów monitorowały niezależne instytucje. "Dlatego tak twardo walczymy też o niezależność Sądu Najwyższego, bo to przecież Sąd Najwyższy uwiarygadnia i legalizuje wynik wyborczy. Zależy nam na tym i zrobimy wszystko, żeby sędziowie, którzy będą w Sądzie Najwyższym, dawali gwarancję przejrzystości, rzetelności i uczciwości, nie byli pod wpływem żadnej partii politycznej, szczególnie tej rządzącej" - powiedział szef Platformy.

Odnosząc się spraw lokalnych, lider PO przypomniał, że jego partia opowiada się za połączeniem kompetencji wojewody i marszałka województwa. Zadeklarował, że po ewentualnych zwycięskich wyborach parlamentarnych w 2019 r. Platforma zaproponuje projekt ustawy, który będzie gwarantował "stołeczność i podmiotowość" obu głównym miastom województwa lubuskiego - Gorzowowi Wielkopolskiemu i Zielonej Górze. "Nie będę decydował, jako polityk z Warszawy, jak to ma wyglądać, tylko będę oczekiwał, że elity gorzowskie i zielonogórskie, przedstawiciele wszystkich partii politycznych, a na pewno Platformy Obywatelskiej, podejmą taką decyzję, po konsultacjach z mieszkańcami, która będzie akceptowana" - zapewnił szef PO.

Nie chciał rozstrzygać, które z dwóch miast miałoby być siedzibą której instytucji, np. sejmiku lub urzędu wojewódzkiego. "Przyjmiemy werdykt, który będzie akceptowany na miejscu" - powiedział. (obecnie siedzibą wojewody - przedstawiciela rządu jest Gorzów; w Zielonej Górze urzędują władze samorządowe).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!