Partnerzy portalu

Gwałtownie wzrosło zainteresowanie odnowieniem i wyrobieniem paszportów

Ze względu na gwałtowny wzrost liczby wniosków o odnowienie lub wyrobienie paszportów Opolski Urząd Wojewódzki będzie pracował także w soboty - powiedziała we wtorek Anna Bartoszek-Dec z wydziału spraw obywatelskich tego urzędu.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Od lutego wydający paszporty Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu przeżywa oblężenie. Wicedyrektor wydziału Anna Bartoszek-Dec powiedziała, że dziennie wpływa od 400 do 500 zgłoszeń o wydanie nowego paszportu, gdy jeszcze kilka miesięcy temu było to około 200 osób na dobę.

"Jeżeli chodzi o wydanie paszportów to w ubiegłym roku przyjęliśmy prawie 21 tys. wniosków i wydaliśmy 19,6 tys. paszportów. W czasie pandemii faktycznie było mniejsze zainteresowanie paszportami. Myślę, że wyjaśnieniem obecnej sytuacji jest zainteresowanie zbliżającym się sezonem urlopowym, ale słyszymy też od obywateli polskich, że obecna sytuacja jest na tyle niepewna za naszą wschodnią granicą, że determinuje naszych obywateli do tego, żeby ten paszport w szufladzie na wszelki wypadek mieć" - powiedziała Bartoszek-Dec.

Obywatele, którzy chcieli umówić termin złożenia wniosków na paszport, skarżą się, że numery telefonów, pod którymi należy się zgłaszać, ciągle są zajęte. Z tego względu wojewoda opolski zadecydował o zwiększeniu obsady kadrowej wydziału i o przedłużeniu pracy także we wszystkie soboty marca.

Czytaj też: 8 marca ruszy przyjmowanie wniosków o zwrot pieniędzy za odwołane imprezy turystyczne w Ukrainie

"Na soboty wzywamy telefonicznie osoby, które zgłosiły się meilowo, a jest tych zgłoszeń około trzech tysięcy. Każdy meil to czasem cała, kilkuosobowa rodzina. Bardzo proszę, żeby w sobotę nie przychodzili do oddziału osoby z ulicy, bez wezwania. W tę sobotę przyjęliśmy około 400 osób. Każdego dnia obsługujemy około 350 klientów w sprawach paszportowych" - powiedziała urzędniczka.

Bartoszek-Dec podkreśla, że każdy obywatel, który chce mieć paszport w domu, będzie miał wydany taki dokument, a terminy wydawania paszportów na podstawie już złożonych wniosków się nie zmieniły.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!