Partnerzy portalu

GZM: we wtorek ostatnie wsparcie z Funduszu Solidarności

Przyznanie ostatniej transzy wsparcia dla przedsięwzięć metropolitalnego Funduszu Solidarności będzie we wtorek (27 marca) jednym z głównym punktów sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

Chodzi o ok. 8 mln zł dla projektów z podokręgu gliwickiego Metropolii. Jak poinformowała w piątek rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska, kwota ta zostanie rozdysponowana między 23 projekty tego podokręgu.

Fundusz Solidarności ma wspierać inwestycje najsłabszych gmin GZM, zmniejszając różnice w rozwoju poszczególnych jej członków. O wsparciu głównej puli 99 projektów z Funduszu Solidarności zgromadzenie GZM zdecydowało w połowie lutego br. Między 36 gmin członkowskich rozdysponowano wówczas blisko 92 mln zł.

Ponieważ krótko wcześniej podjęto decyzję o zwiększeniu środków Funduszu z 60 mln zł do 100 mln zł, a nie wszystkie podokręgi Metropolii zdążyły przedstawić wyczerpujące tę kwotę projekty, zdecydowano, że ostatnie z nich zostaną zatwierdzone podczas następnej sesji zgromadzenia. Na sesji 26 marca zgromadzenie Metropolii zatwierdzi zatem 23 dodatkowe ostatnie projekty z podokręgu gliwickiego, który jako jedyny nie wyczerpał dotąd swojej puli Funduszu.

Łącznie 1,3 mln zł trafi do gminy Rudziniec na jedenaście zadań związanych z poprawą nawierzchni ulic. Dotacje na 1,37 mln zł do czterech projektów otrzymają Pyskowice (rewaloryzacja parku, oświetlenie i drogi). Po dwa projekty zostaną wsparte w gminach Gierałtowice (drogi, chodniki - 1,3 mln zł), Knurów (termomodernizacja, droga - 1,33 mln zł), oraz Sośnicowice (zagospodarowanie terenu, przebudowa mostu - 1,33 mln zł).

W przypadku projektów zatwierdzonych przez zgromadzenie Metropolii w lutym br. jej zarząd otrzymuje obecnie kolejne umowy do podpisów. Zgodnie z zastosowanym mechanizmem Funduszu zarząd GZM udziela bowiem dotacji na podstawie umów zawieranych z gminami dla każdego projektu z osobna - po wcześniejszym zaakceptowaniu projektów przez zgromadzenie.

W piątek jedną z takich umów, na budowę nowej drogi, która połączy Piekary Śląskie z Radzionkowem, przedstawiciele GZM podpisali z pierwszym z tych miast. Wartość dotacji to ponad 3,4 mln zł, przy wartości całej inwestycji - 4,6 mln zł.

We wtorek Metropolia zgodzić się ma też na zmiany w dwóch już zaakceptowanych projektach. Mysłowice chcą podzielić przyznane im 3,5 mln zł na jeszcze jeden projekt; Mikołów planuje zmienić zakres jednego z nich.

Ponadto w planie wtorkowej sesji zgromadzenia GZM znalazły się m.in.: wybór wiceprzewodniczących zgromadzenia Metropolii (dotąd wybrano jednego, statut GZM przewiduje jeszcze dwóch), wybór wiceprzewodniczących zarządu GZM (spośród dotychczasowych członków zarządu), wybór przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego komisji rewizyjnej zgromadzenia, a także powołanie komisji budżetu i finansów oraz komisji rozjemczej zgromadzenia wraz z ich składami.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!