Partnerzy portalu

Historia modernistycznego osiedla Montwiłła-Mireckiego na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi

  • PAP
  • 25 lutego 2023 - 12:34
Od soboty będzie można oglądać wystawę w Muzeum Miasta Łodzi poświęconą łódzkiemu osiedlu Montwiłła-Mireckiego. Zdjęcia, makiety oraz pamiątki przedstawią historię miejsca oraz losy mieszkańców fenomenu urbanistycznego, który powstał blisko 100 lat temu i sprawdza się do dziś.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Znajdujące się w dzielnicy Łodzi Polesie osiedle Montwiłła-Mireckiego uznawane jest za urbanistyczną perłę modernistycznej koncepcji sztuki i architektury. To unikatowy przykład kompleksowego zespołu mieszkalnego zrealizowanego w oparciu o kanony urbanistyki lat 20. i 30. XX wieku. Kompleks wybudowano zgodnie z koncepcją miasta ogrodu - z dala od zanieczyszczonego i zaniedbanego centrum, w pobliżu dużego parku Zdrowie.

"To absolutny fenomen swoich czasów. Obok Warszawskiej i Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest jednym z najważniejszych założeń urbanistycznych międzywojnia. Przez lata było zapomniane i niedowartościowane. Naszymi działaniami chcemy opowiedzieć historię i wyjaśnić znaczenie tego miejsca dla rozwoju Łodzi, jako nowoczesnego miasta" - podkreśliła Teresa Latuszewska-Syrda, prezeska Fundacji Urban Forms, która jest partnerem wystawy "Nasz dom, nasz blok. Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego 1933/2023".

W zamyśle twórców, ekspozycja w Muzeum Miasta Łodzi ma przywrócić osiedlu należyte miejsce w świadomości łodzian i na mapie Łodzi.

Wystawę podzielono na siedem stref tematycznych, dzięki którym zwiedzający będą mogli poznać ideowe założenia wpisujące się w modernistyczne koncepcje, ekspresowe tempo powstania osiedla czy losy jego mieszkańców, w tym Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Karola Hillera. Nie zabraknie też pamiątek związanych z osiedlem przekazanych przez łodzian. Na ekspozycję trafiły też dotykowe makiety, które pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć fenomen tego miejsca. Dopełnieniem wystawy, której zasadnicza treść skupiona jest w okresie przed wybuchem II wojny światowej, jest współczesny portret różnorodnej i bardzo aktywnej społeczności tego miejsca.

Wernisaż wystawy zaplanowano w sobotę. W niedzielę o godz. 15 muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 28 maja.

Projekt osiedla Montwiłła-Mireckiego został zaprezentowany w 1929 r. we Frankfurcie nad Menem na międzynarodowej wystawie CIAM. Jego architektura w pełni odpowiadała modernistycznym ideom propagowanym przez wiodącą niemiecką uczelnię tego okresu - Bauhaus. Zostało wybudowane w latach 1928-1931. Wpisane do rejestru zabytków osiedle składa się 21 trzypiętrowych bloków z cegły, w których znajduje się 1026 mieszkań. Zostało nazwane na cześć polskiego działacza niepodległościowego i socjalistycznego Józefa Mireckiego ps. "Montwiłł", jednego z uczestników rewolucji 1905 roku, skazanego na śmierć i straconego przez władze carskie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!