Partnerzy portalu

Historyczny rekord w Polsce utrzymuje się czwarty miesiąc. Bezrobocie wynosi 3,3 proc.

W Polsce czwarty miesiąc z rzędu utrzymuje się historycznie niski poziom stopy bezrobocia, co jest bardzo dobrą prognozą dla całego krajowego rynku pracy w III kw. - wskazali w czwartkowym (31 października) komentarzu do danych unijnego urzędu statystycznego eksperci ministerstwa przedsiębiorczości i technologii.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak podał w czwartek Eurostat, stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, we wrześniu 2019 r. wyniosła w Polsce 3,3 proc., tak jak w sierpniu. Liczba bezrobotnych we wrześniu wyniosła 564 tys. wobec 563 tys. w sierpniu.

- W Polsce czwarty miesiąc z rzędu utrzymuje się historycznie niski poziom stopy bezrobocia (3,3 proc.), co jest bardzo dobrą prognozą dla całego krajowego rynku pracy w III kwartale - ocenili analitycy MPiT.

Resort przypomniał, że w II kw. br. analiza struktury ludności w wieku 15-64, według statusu na rynku pracy, pokazała, że udział osób aktywnych zawodowo wzrósł wobec analogicznego okresu poprzedniego roku do 70,5 proc. z 70,2 proc., "co jest jednym z najwyższych wyników w historii badania".

Eksperci MPiT zwrócili uwagę, że we wrześniu stopa bezrobocia w UE pozostała na poziomie z poprzedniego miesiąca, czyli 7,5 proc. i ponownie osiągnęła najniższy wynik od stycznia 2000 r. Podobna sytuacja, jak dodali, miała miejsce w strefie euro, gdzie wskaźnik nie zmienił się w stosunku do sierpnia i pozostał na poziomie 6,3 proc., notując tym samym po raz kolejny najniższy wynik od maja 2008 r.

Najwyższy poziom stopy bezrobocia utrzymuje się na południu Europy - we Włoszech (9,9 proc.), Hiszpanii (14,2 proc.) i Grecji (16,9 proc., dane za lipiec); najniższe wartości omawianego wskaźnika notuje się natomiast w Czechach (2,1 proc.) i Niemczech (3,1 proc.) - wynika z danych Eurostatu.

KOMENTARZE2

  • No 2019-10-31 22:38:44
    Jak to przeciez 500*i inne dodatki mialy hamowac aktywnosc xawodowa to jest niemozliwe wedlug niektorych wysoko uczonych ekspertow
  • miało być gorzej i co? 2019-10-31 20:49:23
    No proszę, a po 500+ wszystkie "autorytety" minionych 30 lat wieszczyły dwucyfrowe. Przestrzegam PiS przed wycofywaniem się z obietnic i już funkcjonujących programów prosocjalnych. One przez zwiększanie siły nabywczej społeczeństwa są napędem dla wysuszonego na wiór rynku producentów, u...sługodawców i handlowców. Jeśli już mowa o handlu pora wycofać się z głupiego zakazu handlu w niedzielę (jak biskup nie lubi to niech idzie po perfumy w poniedziałek) i pozostać tylko przy zakazie handlu w dni świąteczne: 1 i 6 stycznia, Niedziela i Poniedziałek Wielkanocy, 1 i 3 Maja, Święto Bożego Ciała, Niedziela i Poniedziałek Zielonych Świąt (przywrócić jako święto jak było kiedyś i jest do dziś w "starej Unii"), 15 sierpnia, 1 i 11 Listopada, 25 i 26 grudnia (Święta Bożego Narodzenia)  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!