Partnerzy portalu

IMGW: burze z gradem w centralnej i wschodniej Polsce; na wschodzie również upał

  • PAP
  • 24 czerwca 2021 - 12:14
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego, drugiego stopnia o burzach z gradem dla centralnej i wschodniej Polski. IMGW ostrzega przed upałem na wschodzie kraju.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz wschodniej części woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

W tych regionach IMGW prognozuje, że miejscami mogą wystąpić burze, którym towarzyszyć będą krótkotrwałe nawalne opady deszczu o wydajności do 20 mm, lokalnie do około 30 mm oraz porywy wiatru do 110 km/h. Lokalnie może padać grad.

Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dotyczy centralnej części woj. pomorskiego oraz zachodniej części kujawsko-pomorskiego. Według IMGW na tych terenach mogą wystąpić burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami może spaść grad.

IMGW ostrzega również przed upałami. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w woj. podlaskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim oraz wschodniej części woj. mazowieckiego. W tych miejscach IMGW prognozuje dalsze występowanie upałów. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 28 st. C do 32 st. C. Z kolei temperatura minimalna w nocy może wynieść od 17 st. C do 20 st. C.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!