Partnerzy portalu

IMGW: minionej doby sytuacja meteorologiczna w Polsce była bardzo niespokojna

  • PAP
  • 21 czerwca 2020 - 13:46
Minionej doby sytuacja meteorologiczna w Polsce była bardzo niespokojna – podał w niedzielę IMGW. Jak zaznaczył, dla powiatu limanowskiego i myślenickiego w województwie małopolskim, konieczne było podniesienia stopnia ostrzeżenia meteorologicznego do stopnia najwyższego.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreślił, że minionej nocy we wschodniej połowie kraju i miejscami na południu wystąpiły liczne burze i ulewne opady deszczu. "W Małopolsce, w powiatach limanowskim i myślenickim, w nocy w ciągu ośmiu godzin spadło lokalnie od 100 do 150 mm deszczu" - wskazał.

IMGW podkreślił jednocześnie, że monitorował sytuację i na bieżąco wydawał komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne. "Dla powiatu limanowskiego i myślenickiego w nocy 21 czerwca konieczne było podniesienia stopnia ostrzeżenia meteorologicznego do stopnia najwyższego, czyli trzeciego" - podkreślił Instytut.

Według danych IMGW najwyższą zmianę stanu wody w ciągu doby zanotowano na stacji Racibórz-Miedonia na Odrze (woj. śląskie), Jawiszowice na Wiśle (woj. małopolskie) oraz Krzyżanowice na Odrze (woj. śląskie). Także na rzekach górnej i środkowej Odry oraz górnej Wisły (w województwie dolnośląskim, śląskim, opolskim, wielkopolskim, małopolskim) notowano przekroczenia stanów alarmowych.

Najwyższe przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu Odry notowano na stacji wodowskazowej Kłodzko na Nysie Kłodzkiej oraz na stacji wodowskazowej Zgorzelec na Nysie Łużyckiej w województwie dolnośląskim. Instytut zaznacza, że obecnie stany alarmowe przekroczone są na 20 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

"Najwyższe przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu Wisły notowano na stacji wodowskazowej Stradomka na Stradomce oraz na stacji wodowskazowej Stróża na Rabie w województwie małopolskim" - poinformował IMGW.

"Stany ostrzegawcze są obecnie przekroczone na 19 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 30 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry" - dodał.

Wysokie sumy opadów w sobotę zanotowano również punktowo w innych częściach kraju. "Silna ulewa przeszła nad miejscowością Marianowo (woj. podlaskie), gdzie w ciągu 1 godz. spadło około 50 mm deszczu, a suma opadu dobowego wyniosła około 80 mm" - podał Instytut.

W związku z prognozowanymi i obserwowanymi burzami i intensywnymi opadami deszczu, w sobotę i niedzielę IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla województwa śląskiego, małopolskiego, wschodniej części woj. opolskiego oraz dla południowych i północnych zlewni woj. dolnośląskiego.

Ostrzeżenia II stopnia wydano dla zlewni w woj., dolnośląskim, opolskim i częściowo w wielkopolskim. Dla centralnej i wschodniej Polski obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia.

Według prognoz IMGW, w niedzielę burze z silnymi opadami deszczu wystąpią we wschodniej połowie kraju oraz na południu - dla tego obszaru zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne o silnych burzach II stopnia.

Opady deszczu będą występować także na południowym zachodzie Polski. W poniedziałek nadal spodziewane są burze i silne deszcze, głównie we wschodniej połowie kraju. Taki typ pogody może się utrzymać nawet do piątku, zwłaszcza na południu kraju.

IMGW zaznacza równocześnie, że w ciągu najbliższych dni najwyższe wzrosty stanów rzek będą obserwowane w miejscach wystąpienia opadów burzowych, oraz związane ze spływem wód z górnych części zlewni. W rejonie górnej i środkowej Odry mogą wystąpić ponowne wzrosty stanów wody. Największe na dopływach górnej Odry i Odrze, lokalnie ponad 100 cm powyżej stanu alarmowego. Również wzrosty w zlewni Nysy Kołodziej, lokalnie do 100 cm ponad stan alarmowy. Występuje wysokie prawdopodobieństwo lokalnych powodzi.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!