Partnerzy portalu

IMGW: w tym tygodniu wietrzna pogoda z opadami śniegu

  • PAP
  • 30 stycznia 2023 - 10:16
Jak informuje IMGW, przed nami kolejny tydzień z przewagą pochmurnej pogody i opadami, głównie śniegu. W dzień na ogół temperatura będzie dodatnia, a w nocy wyniesie kilka stopni poniżej zera. Najwięcej śniegu spadnie w górach i tam z dnia na dzień będzie go przybywać. W dolinach górskich, w trakcie rozpogodzeń, noce mogą być mroźne, do minus 15 stopni Celsjusza, zwłaszcza na Podhalu. Trzeba uważać na silny wiatr w poniedziałek, którego prędkość może osiągnąć do 85 km/h na północy kraju. W nocy z poniedziałku na wtorek wiatr zacznie słabnąć.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W poniedziałek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na północnym zachodzie także deszczu, lokalnie marznącego, powodujące gołoledź. Na Podlasiu przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie ok. 5 cm, a w Sudetach o 10 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 2 st.C. w rejonach podgórskich Karpat do 2 st.C. w centrum kraju i 5 st.C. na Pomorzu Zachodnim oraz na wybrzeżu. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, a nad morzem okresami silny, do 45 km/h, a w porywach do 85 km/h, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 80 km/h, na Pogórzu Karpackim i w głębi kraju do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 140 km/h, a w Tatrach do 80 km/h, powodując zawieje śnieżne.

W nocy z poniedziałku na wtorek będzie dużo chmur, miejscami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, nad morzem także deszczu. Lokalnie drogi i chodniki mogą być śliskie. W Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie ok. 8 cm, a w Karpatach do 12 cm. Temperatura minimalna wyniesie od minus 3 st.C. w dolinach górskich do 0 st.C. w centrum i 3 st.C. nad morzem. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach w zachodniej części wybrzeża początkowo do 85 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 80 km/h, nad morzem i w głębi kraju do 70 km/h, powodujący zawieje śnieżne, północno-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć do 130 km/h, a w Tatrach do 85 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek będzie pochmurno, a miejscami wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie i nad morzem także deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 2 st.C. w rejonach podgórskich Karpat do 2 st.C. w centrum kraju i 5 st.C. na Pomorzu Zachodnim i na wybrzeżu. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, na Przedgórzu Sudeckim i nad morzem w porywach do 65 km/h, zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 90 km/h, w Tatrach do 80 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę i czwartek w pogodzie bez większych zmian. Nadal występować będą przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na zachodzie i nad morzem także deszczu. W czwartek Karpatach możliwe silniejsze opady śniegu. Temperatura wyniesie od 0 st.C. do 4 st.C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich.

W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady śniegu, głównie na wschodzie i południu kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 1 st.C. do 4 st.C., na Podhalu ok. minus 3 st.C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W sobotę i niedzielę wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a w zachodniej połowie kraju głównie deszczu. W niedzielę możliwe będą opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 1 st.C. na wschodzie do ok. 6 st.C. na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, głównie z kierunków zachodnich.

Nocami z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę możliwe będą większe rozpogodzenia i w rejonach podgórskich spadki temperatury do minus 15 st.C.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!