Partner portalu

Informacje w łódzkich biletomatach także po ukraińsku

Komunikaty w języku ukraińskim dostępne są od wtorku (18 grudnia) w ponad 700 biletomatach zamontowanych w pojazdach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi. Szacuje się, że w aglomeracji łódzkiej jest około 85-90 tys. obywateli Ukrainy.

Jak poinformował Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu, ukraiński jest kolejnym - po angielskim i niemieckim - językiem obcym, jaki pojawił się w biletomatach w łódzkich tramwajach i autobusach.

Rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Łodzi Agnieszka Magnuszewska zwróciła uwagę, że do tej pory w języku ukraińskim dostępne były wnioski o wydanie biletu okresowego, tzw. migawki.

- 21 proc. wniosków o wydanie biletu okresowego to wnioski obcokrajowców, z czego aż 75-80 proc. to wnioski obywateli z Ukrainy - tłumaczy.

Czytaj też: Samorząd chce organizować kursy języka polskiego dla Ukraińców

Na stronie internetowej MPK są już w języku ukraińskim dostępne informacje dotyczące taryfy biletowej, kontroli biletów, czy zasad dotyczących przewozu zwierząt i bagażu. Obecnie trwają prace nad tłumaczeniem miejskiego portalu.

Według magistratu tylko w 2018 roku, w samej Łodzi, ponad 10 tys. osób otrzymało pozwolenie na pobyt czasowy, z czego ok. 90 proc. to obywatele Ukrainy. Pracę znajdują głównie m.in. w sektorze usług, branży IT i AGD.

Zdaniem dyrektora Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Adama Pustelnika Łódź przyciągną do siebie przede wszystkim lokalizacją i pozytywnym nastawieniem do innych narodowości.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!