Partnerzy portalu

Jabłoński: presja na reżim Łukaszenki musi być kontynuowana, rozwiązanie kryzysu jest jeszcze daleko

  • PAP
  • 27 listopada 2021 - 06:20
Międzynarodowa presja na reżim Łukaszenki musi być kontynuowana, pojawią się pierwsze sygnały, że ograniczony został ruch nowych migrantów, ale do rozwiązania kryzysu jest jeszcze daleko - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Dziennikarze pytali Jabłońskiego jak obecnie wygląda sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i czy można mówić o pewnym jej uspokojeniu.

"Z pewnością możemy powiedzieć, że pojawiają się pierwsze sygnały, że został zatrzymany, a przynajmniej znacząco ograniczony ruch nowych migrantów na Białoruś. Natomiast ludzie, którzy zostali tam sprowadzeni, w dalszym ciągu w ogromnej części tam pozostają" - zwrócił uwagę wiceszef polskiej dyplomacji.

Zaznaczył, że pierwsze loty powrotne to "dopiero bardzo wstępny krok" do rozwiązania kryzysu.

"Te naciski i presja (na białoruski reżim), która ma miejsce od wielu tygodni musi być kontynuowana, bo do rozwiązania kryzysu jest jeszcze niestety daleko. Kontynuujemy pracę, żeby tę presję międzynarodową na Łukaszenkę wywierać i mamy nadzieję, że ona okaże się skuteczna" - powiedział Jabłoński.

Przekazał, że w kolejnym tygodniu odbędą się następne rozmowy przedstawicieli polskiego rządu, w tym resortu spraw zagranicznych, także kanałami dyplomatycznymi.

"MSZ będzie rozmawiać z państwami w regionie, w niedzielę wieczorem rozpoczyna się konferencja Unii dla Śródziemnomorza. W niedzielę i poniedziałek wszystkie państwa regionu całego Morza Śródziemnego, ale w ogromnym stopniu też państwa bliskowschodnie będą rozmawiać także o tym, jak wspólnie powstrzymywać nielegalną migrację" - powiedział Jabłoński.

Przekazał, że osobiście udaje się na tę konferencję.

Jabłoński przypomniał, że w przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Katarze, gdzie - jak powiedział wiceszef MSZ - będzie kontynuowany temat bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej w zakresie powstrzymywania migracji.

"Cały czas rozmawiamy zarówno z partnerami i na Bliskim Wschodzie, i w UE, żeby ten temat był w dalszym ciągu tematem numer jeden, bo on jest rzeczywiście w tej chwili najważniejszym temat, jeśli chodzi o globalne bezpieczeństwo" - podkreślił Jabłoński.

Premier Morawiecki w ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.

W środę premier w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; po południu spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janszą. Morawiecki w czwartek złożył wizytę w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza. W piątek Morawiecki rozmawiał w Londynie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!