Partnerzy portalu

Janke: spotkanie prezydenta ws. wynagrodzeń nauczycieli było odpowiedzią na prośbę związkowców o mediację

  • PAP
  • 15 listopada 2021 - 17:06
Spotkanie prezydenta z przedstawicielami rządu i oświatowej "Solidarności" było odpowiedzią na prośbę związkowców o mediację; dotyczyło wynagrodzeń nauczycieli; kwestia będzie przedmiotem dalszych rozmów; jest dobra wola po obu stronach - przekazała prezydencka minister Bogna Janke.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu: premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem oraz wiceministrem w jego resorcie Dariuszem Piontkowskim oraz przedstawicielami związkowców: szefem Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą i przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszardem Proksą.

Minister w Kancelarii Prezydenta Bogna Janke przekazała PAP, że spotkanie było odpowiedzią na prośbę o mediację, którą przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotr Duda skierował do prezydenta. "Sprawa dotyczyła realizacji porozumienia zawartego 7 kwietnia 2019 r. między Krajową Sekcją Oświaty i Wychowania NSZZ +Solidarność+ a rządem dotyczącego zmian w systemie wynagradzania nauczycieli i warunków ich pracy" - mówiła.

"Spotkanie dotyczyło stanu realizacji tego porozumienia. Na spotkaniu obie strony - związkowa i rządowa - doszły do wniosku, że to porozumienie w większości punktów zostało zrealizowane, szczególnie w kwestii uruchomienia kolejnych podwyżek dla nauczycieli" - relacjonowała Janke.

Jak przekazała, sporny punkt dotyczy zmiany systemu wynagradzania nauczyli. "+Solidarność+ chciałaby powiązania wynagrodzenia nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Tutaj jest pewien opór ze strony rządu. Strona rządowa proponuje wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli" - wskazywała.

Podkreśliła, że ta kwestia będzie przedmiotem dalszych rozmów. "Jest dobra wola po obu stronach, aby takie porozumienie osiągnąć, więc jestem dobrej myśli, że do niego dojdzie" - stwierdziła Janke. Prezydencka minister poinformowała, że kolejne spotkanie w tej sprawie pod patronatem prezydenta odbędzie się w przyszłym tygodniu.

"Pan prezydent jak najbardziej chce, aby to porozumienie zostało zrealizowane. Umów należy dotrzymywać. Teraz jest tylko kwestia ustalenia szczegółów" - podkreśliła.

Pytana, dlaczego do rozmów nie zostały zaproszone inne związki zawodowe w oświacie Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, Janke podkreśliła, że porozumienie, któremu było poświęcone spotkanie zostało zawarte z "Solidarnością", zaś pozostałe związki nie były jego stronami.

7 kwietnia 2019 r. oświatowa "Solidarność" podpisała porozumienie z rządem, aprobując jego propozycje dla nauczycieli: w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. - 9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia, skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiany w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

Inne zrzeszające nauczycieli związki - Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych - odrzuciły wówczas propozycje rządu. Od 8 do 27 kwietnia 2019 r. trwał zorganizowany przez Związek ZNP i FZZ strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności".

We wrześniu br. MEiN zaproponowało m.in. wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego na podstawie kwoty bazowej ogłaszanej corocznie w ustawie budżetowej. Ma ono wynosić: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego - 140 proc., nauczyciela mianowanego - 181 proc., nauczyciela dyplomowanego - 219 proc. kwoty bazowej. Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, będą ustalone, jako określony procent przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli. Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia - zgodnie z propozycją MEiN - określone będą kwotowo w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki.

Resort podaje, że po wprowadzeniu zmian, stawki przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli będą wynosiły: dla nauczyciela niemającego stopnia awansu zawodowego - 4950 zł brutto, nauczyciela mianowanego - 6400 zł brutto i dla nauczyciela dyplomowanego - 7750 zł brutto. Z kolei minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli mających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wynosiły brutto odpowiednio: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego - 4010 zł, nauczyciela mianowanego - 4540 zł i dla nauczyciela dyplomowanego - 5040 zł.

W stanowiskach przesłanych do MEiN propozycje resortu odrzuciły w całości ZNP i KSOiW NSZZ "Solidarność". ZNP na znak protestu zorganizowało manifestację w Warszawie. Oświatowa "S" powołała sztab protestacyjny.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!