Partnerzy portalu

Jarosław Sellin: Samorządy zainteresowane włączeniem się w obchody 11 listopada

Polacy są narodem historycznym, chcą obchodzić święta narodowe zgodnie z tradycją i rodzinnie - powiedział w piątek 23 lutego wiceminister kultury Jarosław Sellin odnosząc się do wyników raportu Narodowego Centrum Kultury pt. "Świętowanie niepodległości 11 listopada 2017 r.".
  • Narodowego Centrum Kultury opublikowało raport "Świętowanie niepodległości 11 listopada 2017 roku".
  • Polacy pod względem chęci obchodzenia swoich rocznic narodowych są trochę podobni do Amerykanów.
  • W 2018 r. mogą być tysiące propozycji samorządów do programu "Niepodległa"

W Belwederze odbywa się spotkanie zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, połączone z publikacją raportu Narodowego Centrum Kultury pt. "Świętowanie niepodległości 11 listopada 2017 roku". Bierze w nim udział m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Odnosząc się do wniosków płynących z raportu Sellin zaznaczył, że "Polacy pod względem chęci obchodzenia swoich rocznic narodowych są trochę podobni do Amerykanów - chcą, żeby było tradycyjnie, ale też w pewnym sensie ludycznie, rodzinnie".

"Te wyniki nie dziwią: rekonstrukcje historyczne są bardzo popularne. Wśród Polaków mamy ok. 800 grup rekonstrukcyjnych dedykowanych różnym epokom historycznym. To w pewnym sensie polski fenomen świadczący o tym, że Polacy tak oddolnie przeżywają swoją historię i są narodem historycznym; chcą ją przeżywać wizualnie, wręcz namacalnie. To jest bardzo oczekiwana forma uroczystości, w których Polacy chcą uczestniczyć" - ocenił wiceminister kultury.

Czytaj także: 11 listopada to nie jest dobry termin na wybory samorządowe

Sellin zauważył, że wśród Polaków jest także duża chęć uczestnictwa we wspólnym śpiewaniu. "Polacy odkrywają swoje pieśni patriotyczne (...) sprzed stu lat - pieśni legionowe, pieśni z czasów I wojny światowej są najlepiej Polakom znane" - mówił Sellin.

Jak podkreślił, dużym zainteresowaniem cieszą się wizyty w miejscach pamięci, co świadczy o "zdrowym tradycyjnym podejściu do naszego patriotyzmu". Wiemy, że nasze święta narodowe wiążą się w dużej mierze z walką, poświęceniem, męczeństwem i trzeba dbać o te miejsca, oddawać cześć naszym bohaterom" - dodał.

Czytaj także: Tak miasta świętowały 11 listopada

Wiceminister kultury zwrócił także uwagę na rolę samorządów w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "Jestem zaskoczony tym jak dużo wniosków na poziomie lokalnym i regionalnym o wsparcie (...) przyszło do naszego programu "Niepodległa". Mieliśmy w 2017 r. (...) 660 propozycji różnego rodzaju wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Mogliśmy dofinansować ok. 150 z nich. (...) Przypuszczam, że w roku 2018 r. będziemy takich oddolnych propozycji mieli tysiące" - podkreślił.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!