Partnerzy portalu

Jędrzejów: Unikatowe fotoaparaty trafiły do Muzeum im. Przypkowskich

  • PAP
  • Opublikowano: 20 maja 2021 - 18:01
Kolekcja około 400 unikatowych aparatów, kamer i akcesoriów fotograficznych trafiła do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Najstarsze egzemplarze mają blisko 100 lat. Niektóre zachowały się w oryginalnych pudełkach z instrukcjami i pełnym osprzętem.

Jan Przypkowski, dyrektor muzeum, powiedział PAP, że wyjątkową kolekcję zgromadził pasjonat fotografii Kazimierz Kozioł ze wsi Jadowniki Mokre (powiat tarnowski).

"Siostra Kazimierza Kozioła w marcu zadzwoniła do jędrzejowskiego muzeum z informacją, że chciałaby przekazać nieodpłatnie kolekcję zmarłego brata. Oszacowała tę kolekcję na około 400 sztuk" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że początkowo podszedł do tej propozycji nieco sceptycznie, spodziewając się, że w kolekcji znajdują się popularne stare aparaty radzieckie. Pojechał obejrzeć zbiór, wspólnie z Leszkiem Kowalskim - artystą fotografikiem, pasjonatem i znawcą dawnego sprzętu fotograficznego oraz kierownikiem kina w Centrum Kultury w Jędrzejowie.

"Okazało się, że kolekcja wygląda zupełnie inaczej niż przypuszczałem. W wielu pudłach i plastikowych skrzyniach znajdowały się aparaty od czasów międzywojennych, aparaty mieszkowe, skrzynkowe, oraz dużo rzadkich aparatów z przełomu lat 50. i 60, większość z nich produkcji amerykańskiej. Pan Kazimierz przez długi czas mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych i tam nabył większość kolekcji" - zaznaczył.

Dyrektor dodał, że niektóre modele mają jeszcze naklejki z cenami, znajdują się oryginalnych pudełkach z akcesoriami i instrukcjami obsługi. "Wiele z nich wyglądają jakby nigdy nie były użytkowane. To naprawdę rzeczy bardzo rzadkie i ciekawe" - podkreślił Jan Przypkowski.

"Wśród interesujących egzemplarzy jest m.in. mieszkowy aparat Graflex - sprzęt fotoreporterów prasowych. Są również ciekawe kamery filmowe z czego jedna z lat 30." - dodał.

Obecnie cała kolekcja znajduje się w Centrum Kultury w Jędrzejowie, gdzie jest układana tematycznie i katalogowana. "Będziemy zastanawiać się, które z nich będziemy eksponować w muzeum" wyjaśnił Przypkowski.

Oprócz aparatów w skład kolekcji wchodzą kamery filmowe, lampy błyskowe, światłomierze i dalmierze. "To, że sprzęt trafił do naszego muzeum pozostaje w zgodzie z jednym z profili naszej działalności. Mamy zbiory dawnych aparatów i sprzętu fotograficznego i ciemniowego po Feliksie i Tadeuszu Przypkowskich. Pierwszy był pionierem fotografii w Jędrzejowie. Z kolei Tadeusz Przypkowski był artystą fotografikiem" - przypomniał dyrektor.

Niewykluczone, że stała ekspozycja stworzona z wyjątkowej kolekcji będzie dostępna w Muzeum im. Przypkowskich w przyszłym roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!