Jędrzejów: Unikatowe fotoaparaty trafiły do Muzeum im. Przypkowskich
Jan Przypkowski, dyrektor muzeum, powiedział PAP, że wyjątkową kolekcję zgromadził pasjonat fotografii Kazimierz Kozioł ze wsi Jadowniki Mokre (powiat tarnowski).
"Siostra Kazimierza Kozioła w marcu zadzwoniła do jędrzejowskiego muzeum z informacją, że chciałaby przekazać nieodpłatnie kolekcję zmarłego brata. Oszacowała tę kolekcję na około 400 sztuk" - wyjaśnił.
Zaznaczył, że początkowo podszedł do tej propozycji nieco sceptycznie, spodziewając się, że w kolekcji znajdują się popularne stare aparaty radzieckie. Pojechał obejrzeć zbiór, wspólnie z Leszkiem Kowalskim - artystą fotografikiem, pasjonatem i znawcą dawnego sprzętu fotograficznego oraz kierownikiem kina w Centrum Kultury w Jędrzejowie.
"Okazało się, że kolekcja wygląda zupełnie inaczej niż przypuszczałem. W wielu pudłach i plastikowych skrzyniach znajdowały się aparaty od czasów międzywojennych, aparaty mieszkowe, skrzynkowe, oraz dużo rzadkich aparatów z przełomu lat 50. i 60, większość z nich produkcji amerykańskiej. Pan Kazimierz przez długi czas mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych i tam nabył większość kolekcji" - zaznaczył.
Dyrektor dodał, że niektóre modele mają jeszcze naklejki z cenami, znajdują się oryginalnych pudełkach z akcesoriami i instrukcjami obsługi. "Wiele z nich wyglądają jakby nigdy nie były użytkowane. To naprawdę rzeczy bardzo rzadkie i ciekawe" - podkreślił Jan Przypkowski.
"Wśród interesujących egzemplarzy jest m.in. mieszkowy aparat Graflex - sprzęt fotoreporterów prasowych. Są również ciekawe kamery filmowe z czego jedna z lat 30." - dodał.
Obecnie cała kolekcja znajduje się w Centrum Kultury w Jędrzejowie, gdzie jest układana tematycznie i katalogowana. "Będziemy zastanawiać się, które z nich będziemy eksponować w muzeum" wyjaśnił Przypkowski.
Oprócz aparatów w skład kolekcji wchodzą kamery filmowe, lampy błyskowe, światłomierze i dalmierze. "To, że sprzęt trafił do naszego muzeum pozostaje w zgodzie z jednym z profili naszej działalności. Mamy zbiory dawnych aparatów i sprzętu fotograficznego i ciemniowego po Feliksie i Tadeuszu Przypkowskich. Pierwszy był pionierem fotografii w Jędrzejowie. Z kolei Tadeusz Przypkowski był artystą fotografikiem" - przypomniał dyrektor.
Niewykluczone, że stała ekspozycja stworzona z wyjątkowej kolekcji będzie dostępna w Muzeum im. Przypkowskich w przyszłym roku.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.