Partner portalu

Jonny Daniels: Informacja o zdewastowaniu żydowskiego cmentarza to kreowanie antysemityzmu

Artykuł o zdewastowaniu żydowskiego cmentarza w Świdnicy jasno stwierdza, że powodem zdewastowania był obecny kryzys między Polską i Izraelem. Mamy wystarczająco problemów i antysemityzmu bez zmyślania go - powiedział prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels komentując artykuł "Times of Israel" o rzekomej dewastacji cmentarza.
  • Prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels określił informacje o zdewastowaniu żydowskiego cmentarza w Świdnicy jako fake news.
  • Podkreślił, że ważne jest, by odnotować, iż w tych samych artykułach była informacja o graffiti na zewnętrznym murze żydowskiego cmentarza we Wrocławiu, co jest haniebne i powinno zostać potępione.
  • Retorycznie zapytał, czy nie jest to "kreowanie antysemityzmu".

"(...) Czytając artykuły czułem, że coś jest nie tak, opisy były podobne do tego co słyszałem w przeszłości i byłem naprawdę zdenerwowany widząc, że w rzeczywistości to nie było nic więcej niż informacja bezmyślnie powtórzona z czasów, gdy robiłem te zdjęcia cztery lata temu" - napisał na Facebooku Daniels we wpisie, który rozpoczął od pytania "Kreowanie antysemityzmu?".

"Jednak artykuły jasno stwierdzają, że powodem zdewastowania był obecny kryzys między Polską i Izraelem" - zauważył. "Mamy wystarczająco problemów i antysemityzmu bez zmyślania go" - dodał. Wezwał również media do dokładnego sprawdzania swoich źródeł.

Jednocześnie Daniels podkreślił, że ważne jest, by odnotować, iż "w tych samych artykułach była informacja o graffiti na zewnętrznym murze żydowskiego cmentarza we Wrocławiu, co jest haniebne i powinno zostać potępione".

Pod swoim wpisem na Facebooku prezes fundacji From the Depths zamieścił hashtag #fakenews.

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski wezwał w środę (20 lutego) na Twitterze izraelski portal Times of Israel do usunięcia fragmentu tekstu o dewastacji żydowskiego cmentarza w Świdnicy. Dodał: "To jest zwykłe kłamstwo". W środę media izraelskie m.in. Times of Israel podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane.

"Właśnie rozmawiałem z zastępcą burmistrza Świdnicy, #Polska. NIC nie stało się na #żydowskim #cmentarzu w tym mieście. To jest zwykłe kłamstwo. Proszę usunąć ten fragment tekstu" - napisał Magierowski na Twitterze.

"Nie mamy informacji, że pozostałości po starym cmentarzu żydowskim są dewastowane" - poinformowała rzeczniczka świdnickiego magistratu Magdalena Dzwonkowska. Tamtejsza policja także nie odnotowała zgłoszeń o niszczeniu pozostałości tej nekropolii.

W środę (20 lutego) izraelskie media, portal Times of Israel i dziennik "Jerusalem Post", podały, że "żydowskie cmentarze zostały w Polsce zdewastowane w trakcie nowego dyplomatycznego kryzysu między tym krajem i Izraelem o współudział w Holokauście".

"Jerusalem Post" napisał, że w Świdnicy "co najmniej 15 nagrobków zostało zmiażdżonych w ubiegłym tygodniu na lokalnym żydowskim cmentarzu", a "inne nagrobki zamalowano czarnym graffiti, z czego jedno z pentagramem - symbolem związanym z satanizmem". "Lokalna policja prowadzi śledztwo w sprawie możliwych antysemickich motywów" - poinformował "Jerusalem Post", powołując się na stronę Wmeritum.

"Osobno we Wrocławiu słowa Jezus jest Królem napisano na ogrodzeniu innego żydowskiego cmentarza 13 lutego. Kilku lokalnych mieszkańców zamalowało hasło wcześniej w tym tygodniu" - podał izraelski dziennik, powołując się na "Gazetę Wrocławską".

KOMENTARZE2

  • jjszczepan 2019-02-20 15:16:58
    Do Karol: taka ichnia partia PiS, nazywa się Likud. I walczą o swoje w kampanii wyborczej.
  • Karol 2019-02-20 13:29:37
    Tej nacji czy tylko jakiemuś jej odłamowi zależy na Dywersji relacji z Polską. Jeśli tak ma pozostać to nie chcę żadnych stosunków z tamtym krajem i tamtym ludźmi.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!