Partnerzy portalu

Kalisz: 21. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy - 1 listopada

  • PAP
  • 21 października 2021 - 19:06
21. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy odbędzie się 1 listopada – poinformowano w czwartek w ratuszu na konferencji prasowej. Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek zaapelował o zgłaszanie się chętnych do kwestowania.

Jak poinformowano datki trafią na konserwację dwóch obiektów.

Na cmentarzu ewangelicko-augsburskim na osiedlu Rogatka konserwacji zostaną poddane dwie płyty epitafijne z grobowca rodzin Thanów i Hintzów. To miejsce spoczynku Fryderyka Hintza, producenta fortepianów, u którego praktykował Gustaw Arnold Fibiger, założyciel słynnej fabryki fortepianów i pianin.

Na cmentarzu rzymskokatolickim, znajdującym się po drugiej stronie ulicy Górnośląskiej, planowane są prace przy zapadniętym grobie Józefy Hadryś, przypadkowej ofiary zajść w Kaliszu w czerwcu 1905 roku.

"Jej pogrzeb przerodził się w manifestację antyrządową. Na piaskowcowej płycie nagrobnej umieszczony został napis: +Pamięć o Tobie będzie zawsze z nami - rodacy+. Nagrobek jest zapadnięty i na wpół zakopany w ziemi, dlatego wymaga odkopania i przeprowadzenia prac konserwatorskich" - powiedziała Anna Woźniak, główny specjalista ds. ochrony zabytków w kaliskim urzędzie miasta.

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek zaapelował na konferencji o zgłaszanie się chętnych do kwestowania.

"Chcemy ratować te cmentarze. Jest to bardzo szczytny cel, dlatego prosimy o zgłaszanie się. Ja, prezydent Krystian Kinastowski i wiceprezydent Mateusz Podsadny też włączymy się w kwestowanie" - zapowiedział.

Kwesta na cmentarzu komunalnym przy ul. Poznańskiej będzie odbywać się w godzinach 8-16, na cmentarzu rzymskokatolickim na Rogatce w godzinach 8-14 oraz 15-18. Istnieje też możliwość wpłaty datków na konto PTTK Oddział w Kaliszu.

"To szczególnie dla nas ważne, że są osoby, które w wolny dzień od pracy chętnie pomagają jako wolontariusze" - powiedział przewodniczący komisji opieki nad zabytkami PTTK w Kaliszu Jarosław Dolat.

Zapisy wolontariuszy przyjmuje biuro kaliskiego oddziału PTTK przy ul. Targowej 2 pod numerem telefonu 509 360 171.

Kwesty na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy odbywają się od 2001 roku. W ciągu minionych 20 lat zebrano łącznie 155 tys. zł. Na cmentarzu prawosławnym wyremontowano grobowiec rodzinny Myszkiewiczów, Grabowskich, Katasanowów. Na cmentarzu ewangelicko-augsburskim odnowiono i uzupełniono metalowe ogrodzenie kaplicy Repphanów oraz przyścienny grób Leona Nieszkowskiego, prezydenta Kalisza w 1815 roku. Na cmentarzu rzymskokatolickim odrestaurowano grób Adama Chodyńskiego, zabezpieczono tablicę płk. Rafała Zajączka, wykonano remonty dachu kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, grobowca Henryka Mikołaja Milera, powstańca styczniowego i żołnierza oraz konserwację nagrobka kaprala 3 Szwadronu 2 Pułku Ułanów Bolesława Bogackiego, który poległ w wojnie 1920 roku.

Środki zebrane w 2020 roku przeznaczono na konserwację znajdująceggo się na cmentarzu prawosławnym nagrobka Marii i Anny Daragan, córek Michała Piotrowicza Daragana, carskiego gubernatora Kalisza.

Zakończono też konserwację nagrobka Haliny Sutarzewicz ˗ regionalistki, zasłużonej nauczycielki i Honorowej Obywatelki Miasta Kalisza.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!