Partnerzy portalu

Kalisz: Plenerowa wystawa zdjęć miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego

  • PAP
  • 31 października 2021 - 11:05
Na Głównym Rynku stanęła plenerowa ekspozycja zdjęć powstałych w Kaliszu w dwudziestoleciu międzywojennym – powiedział PAP dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Robert Kuciński.

Jak dodał, "historycy wciąż nie mają pewności, jakie uroczystości dokumentują zdjęcia, ale jedno jest pewne - fotografie robią spore wrażenie i dają szansę na spotkanie oko w oko z dawnymi pokoleniami kaliszan" - powiedział.

W 2019 roku do zbiorów specjalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu trafił - jak wyjaśnił Kuciński - niewielkich rozmiarów albumik, a właściwie indeks fotograficzny dwóch rolek filmu małoobrazkowego.

Według pierwotnego opisu na zdjęciach - jak powiedziała kierownik działu zbiorów specjalnych MBP Monika Sobczak-Waliś - była uwieczniona uroczystość sprowadzenia zwłok majora Stefana Waltera do Kalisza w 1936 roku.

"Niestety, żadna z dotąd przeprowadzonych kwerend nie potwierdziła jednoznacznie informacji otrzymanych od właścicielki dokumentu" - wyjaśniła.

Dyrektor MBP w Kaliszu podjął decyzję o powiększeniu zdjęć i wyeksponowaniu ich w centrum miasta.

"Tak powstała wystawa pt. Patrząc. To rodzaj artystycznej interwencji, która doskonale rymuje się z czasem refleksji, wynikającej zarówno ze Święta Zmarłych, jak i zbliżającego się Święta Niepodległości" - powiedział.

Na wystawie, która stanęła na Głównym Runku przy ratuszu wykorzystano 20 spośród 56 zdjęć.

Są na nich przedstawiciele instytucji miejskich, stowarzyszeń, korporacji, wojska, młodzież szkolna, a także kaliszanie licznie zgromadzeni w ważnym dla miasta momencie. "Zza ich pleców wprawne oko obserwatora może dostrzec znajome przestrzenie, jak choćby rejon dworca kolejowego. Bez wątpienia wszyscy na kogoś lub na coś czekają" - powiedziała Sobczak-Waliś.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!