Partnerzy portalu

Kalisz: Rośnie liczba zakażeń wirusem RSV wśród dzieci

  • PAP
  • 21 października 2021 - 16:49
Na oddziały kaliskiego szpitala trafia więcej, niż zwykle, małych pacjentów z rozpoznaniem wirusa RSV - powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy placówki medycznej Paweł Gawroński.

"Testy na RSV zaczęliśmy robić w październiku. Na dzisiaj dysponuję danymi z 16 dni. Lekarze mówią o 12 potwierdzonych przypadkach. To bardzo dużo" - powiedział rzecznik. Dodał, że codziennie przyjmowani są nowi pacjenci z podejrzeniem, ale na wyniki i dane trzeba poczekać.

RSV - jak wyjaśnił Gawroński - to wirus będący główną przyczyną chorób układu oddechowego u małych dzieci, szczególnie niebezpieczny dla maluchów poniżej 2. roku życia.

RSV atakuje głównie wcześniaki, dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną oraz maluchy z wadą serca i mukowiscydozą - czyli pacjentów z obniżoną odpornością.

Źródłem zakażenia najczęściej są członkowie rodziny. Wirus szerzy się też w skupiskach małych dzieci - żłobkach i przedszkolach.

Jest rozprzestrzeniany drogą kropelkową przez błony śluzowe nosa i spojówki oraz kontaktową przez zakażone przedmioty i ręce.

"Okres inkubacji RSV wynosi od dwóch do ośmiu dni, a choroba wywołana przez wirusa trwać może od kilku dni do nawet kilku tygodni" - powiedział rzecznik.

Wirus może powodować duszność, świszczący oddech, sinicę, przyspieszone tętno, bezdech, trudności w karmieniu, senność i drażliwość. "Powikłaniem infekcji mogą być zapalenia krtani i tchawicy, ucha środkowego, zatok, oskrzeli i płuc z towarzyszącym im bezdechem" - powiedział Gawroński.

U osób dorosłych zakażenie z reguły ma łagodny przebieg i formę niegroźnej choroby górnych dróg oddechowych, czyli nieuciążliwego kataru, kaszlu i umiarkowanej gorączki.

Gawroński poinformował, że najskuteczniejszą metodą ochrony dzieci z grupy najwyższego ryzyka jest podanie przeciwciał skierowanych przeciw wirusowi RSV.

Na wirusa RSV nie ma leku. W warunkach szpitalnych dzieciom podaje się steroidy lub antybiotyki. Lekarze ostrzegają, żeby nie lekceważyć objawów i, jeśli tylko u dziecka z infekcją pojawi się duszność, szukać fachowej pomocy w szpitalu lub wezwać pogotowie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!