Partnerzy portalu

Kalisz: Turyści po raz pierwszy zwiedzili nowo wyremontowane pomieszczenia ratusza

  • PAP
  • 27 czerwca 2020 - 15:52
Mieszkańcy i turyści po raz pierwszy w sobotę zwiedzili nowo wyremontowane pomieszczenia kaliskiego ratusza. Inwestycja pochłonęła ponad 6 mln zł, z czego dotacja unijna wyniosła prawie 2,5 mln zł – poinformował wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Remont obejmował wieżę ratuszową, taras widokowy oraz piwnice.

"Ekspozycja jest bardzo nowoczesna. Ukazuje w zaskakujący sposób dzieje Kalisza - od czasów najdawniejszych po dziś. To atrakcyjny obiekt edukacyjno-turystyczny na mapie Kalisza i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej" - powiedział wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek.

Scenariusz ekspozycji prowadzi zwiedzających przez wieki historii Kalisza i regionu do czasów współczesnych, przez wyjątkowe wydarzenia, tajemnice miasta i jego zagadki. Informacje są prezentowane na planszach z tekstem i fotografiami oraz w gablotach z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym do prezentacji animacji i filmu.

Zwiedzający rozpoczynają wyprawę w przeszłość od sal w piwnicy, gdzie sięgają do źródeł historii kaliskiego centrum osadniczego.

W piwnicy zobrazowano Szlak Bursztynowy z multimedialną mapą i ciekawostkami z nim związanymi. Znajduje się tam wóz rzymski, który z okazji 1850-lecia Kalisza stał na Głównym Rynku. Przypomina mieszkańcom, że Kalisia była ważnym punktem na trasie wędrówek kupców z południa nad Bałtyk po bursztyn.

Dla młodszych przygotowano salę zabaw. Są w niej wirtualna księga i puzzle, dzięki którym można dowiedzieć się, jak kiedyś się żyło w Kaliszu. Wychodząc z ratuszowych podziemi można wybić sobie złotą monetę z wizerunkiem budynku, datą oraz napisem Kalisz.

Pierwszy poziom wieży ratuszowej to historia pierwszej lokalizacji grodu, jego przeniesienie w obecne miejsce i rozwój po wielki pożar w 1792 roku.

Zamieszczono tam też ekspozycje, opowiadające o Kaliszu wielokulturowym.

"Informacje zapisane są na heksagramie, który przypomina gwiazdę z herbu Kalisza, Gwiazdę Dawida, ale też plaster miodu - to jest symboliczne połączenie wielkich religii, wielkich społeczności i ciężkiej pracy. Praca organiczna, praca wielu mniejszości i nacji pozwoliła, by miasto rozwijało się w harmonii, łącząc wiele wątków" - powiedział przewodnik po ekspozycji Radosław Sapieja z Centrum Informacji Turystycznej.

Drugie piętro opowiada o zburzeniu miasta podczas I wojny światowej. Zdjęcia prezentowane są przy dźwiękach ustawionej tam armaty.

Na trzecim piętrze w korytarzu przed wejściem na wieżę można zapoznać się z dziedzictwem historyczno-kulturowym miast i gmin tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską. Osoby niepełnosprawne mogą tam dotrzeć windą.

Z kolei na tarasie widokowym za pośrednictwem zamontowanych kamer można podziwiać panoramę Kalisza.

W wieży ratuszowej znajduje się mechanizm zegara, który mieszkańcom odlicza czas.

"Tutaj poznajemy dzieje tego zegara i kaliskich zegarmistrzów, a nawet całych rodów, jak w przypadku rodziny Stilterów" - powiedziała naczelnik wydziału kultury i turystyki kaliskiego magistratu Grażyna Dziedziak.

Ekspozycję można zwiedzać w grupach maksymalnie jedenastoosobowych. Bilety są w cenie: 8 zł - normalny i 5 zł - ulgowy. Dla dzieci do trzech lat wejście jest darmowe.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!