Partner portalu

Kandydaci pamiętajcie o oświadczeniach lustracyjnych

  • PAP
  • 15 września 2014 - 19:17
Instytut Pamięci Narodowej przypomina o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego przez osoby kandydujące w zbliżających się wyborach samorządowych. Obowiązek ten - jak podaje Biuro Lustracyjne IPN - dotyczy osób, które urodziły się przed 1 sierpnia 1972 r.
Lustracja - jak poinformował Instytut w poniedziałkowym komunikacie - obejmuje osoby kandydujące na funkcje publiczne w samorządach terytorialnych, w tym radnych wszystkich szczebli samorządu, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Obowiązek złożenia oświadczenia dotyczy ewentualnej pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w okresie od 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. Oświadczenie lustracyjne należy złożyć we właściwej komisji wyborczej w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie.

Czytaj też: Startujesz w wyborach? Poznaj swoje prawa i obowiązki 

"Wskazane jest, aby kandydat zachował szczególną staranność wypełniając druk oświadczenia lustracyjnego, celem uniknięcia błędnego jego wypełnienia poprzez np. podpisanie części negatywnej i pozytywnej oświadczenia, co oznacza sprzeczność w jego treści" - zwraca uwagę Instytut. Dodaje też, że oświadczenia lustracyjne zawierające błędy formalne - np. brak podpisu, sprzeczność w treści, czyli wypełnioną i podpisaną część negatywną i pozytywną oświadczenia - nie będą przyjmowane do Biura Lustracyjnego IPN.

Obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego nie mają osoby, które po dniu 14 września 2007 r. złożyły już oświadczenie lustracyjne w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Osoby takie są zobowiązane jedynie do złożenia informacji o złożeniu oświadczenia lustracyjnego.

Biuro Lustracyjne przypomina też, że oświadczenia lustracyjne lub informacje o złożeniu oświadczenia lustracyjnego kandydatów mogą być składane wyłącznie do właściwych komisji wyborczych wraz z pisemną zgodą kandydata na kandydowanie. Dokumenty te należy składać wyłącznie na wzorach określonych ustawą.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; prawo głosu ma ponad 30,5 mln wyborców. Wybory - jak podała Państwowa Komisja Wyborcza - zostaną przeprowadzone w 2825 jednostkach samorządu terytorialnego: w 16 województwach, 314 powiatach i 2477 gminach (w tym 65 miastach na prawach powiatu) oraz 18 dzielnicach Warszawy. Wybory mają wyłonić 46 797 radnych (w tym 39 561 radnych gminnych, 6 276 radnych powiatowych, 555 radnych do sejmików województw i 423 radnych dzielnic Warszawy); a ponadto 1565 wójtów, 806 burmistrzów oraz 106 prezydentów miast.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!