Kandydaci SLD za zwiększeniem udziału samorządów w podatkach

"Te udziały powinny być większe, co najmniej podwojone. Walczymy również o udział w VAT - do tej pory cały VAT zabierany jest przez Skarb Państwa" - powiedział starający się o reelekcję Kowalski.
Czytaj też: PIT komunalny. Kancelaria Prezydenta coraz bardziej na tak
Kandydat SLD dodał, że samorządy potrzebują tych pieniędzy nie tylko na rozwój, ale i na realizację zadań zlecanych przez państwo. Jako przykład podał sytuację Urzędu Stanu Cywilnego w Gnieźnie.
"To jest zadanie rządowe, a koszty związane z prowadzeniem jednostki pokrywane są przez państwo jedynie w 50 proc. () Zabieram z innych gałęzi, żeby urząd prawidłowo funkcjonował " - mówił.
Kowalskiemu wtórował lider poznańskiego Sojuszu Tomasz Lewandowski, który jest kandydatem komitetu SLD Lewica Razem na prezydenta miasta. "Poznań i inne aglomeracje są mocno zadłużone. Bez zwiększenia wpływów z podatków samorządy nie wykorzystają nowej perspektywy unijnej. Trzeba to wyraźnie i głośno powiedzieć" - stwierdził Lewandowski.
Lewandowski oceniając politykę inwestycyjną obecnego prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego powiedział: "W Poznaniu wydano przeogromne pieniądze na inwestycje, które nie przekuły się w rozwiązanie problemów mieszkańców".
Kandydat SLD jako problemy Poznania wymienił kłopoty komunikacyjne, odpływ mieszkańców i problemy z dostępnością mieszkań.
W ocenie SLD korporacje samorządowe, w tym kierowany przez Ryszarda Grobelnego Związek Miast Polskich, robią zbyt mało w sprawie oddłużenia samorządów.
Reprezentujący na konferencji w Poznaniu władze Sojuszu sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski przypomniał, że SLD chce, aby udział gmin w podatku PIT wzrósł do 50 proc. Partia chce również, aby wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogli łączyć swoją funkcję z mandatem senatora - byłaby to forma samorządowej kontroli nad prawem uchwalanym przez Sejm. SLD skłania się też do przekazania jednego procenta budżetu każdej gminy na tzw. budżety obywatelskie, w których mieszkańcy w głosowaniu decydują, na jakie cele przeznaczyć pieniądze.
Według Gawkowskiego odpowiednie zmiany prawne są możliwe jeszcze w tej kadencji parlamentu. "Potrzebna jest dobra wola Platformy Obywatelskiej i premier Kopacz" - uważa sekretarz SLD.
W trzech z siedmiu wielkopolskich miast prezydenckich rządzą samorządowcy popierani przez SLD i wszyscy będą starali się o reelekcję. Poza Jackiem Kowalskim z Gniezna, w wyborach wystartuje prezydent Konina Józef Nowicki oraz prezydent Leszna Tomasz Malepszy.
W wyborach na prezydenta Poznania, poza Tomaszem Lewandowskim, wystartuje rządzący miastem od 1998 r. prezydent Ryszard Grobelny, Jacek Jaśkowiak (PO), Tadeusz Dziuba (PiS), Zygmunt Kopacz (Kongres Nowej Prawicy), oraz kandydaci niezależni: Anna Wachowska-Kucharska i Maciej Wudarski.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.