Partnerzy portalu

Kandydaci SLD za zwiększeniem udziału samorządów w podatkach

  • PAP
  • 13 października 2014 - 19:33 | Aktualizacja: 13 października 2014 - 19:36
Kandydaci SLD na prezydentów wielkopolskich miast chcą zwiększenia udziału samorządów w podatkach PIT i CIT. Jak przekonują, bez tych pieniędzy miasta i gminy mogą nie mieć środków na wkład własny, potrzebny przy unijnych inwestycjach.
Podczas konferencji SLD w Poznaniu prezydent Gniezna Jacek Kowalski zwrócił uwagę, że udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) to 37 proc., a w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) to 6,7 proc.

"Te udziały powinny być większe, co najmniej podwojone. Walczymy również o udział w VAT - do tej pory cały VAT zabierany jest przez Skarb Państwa" - powiedział starający się o reelekcję Kowalski.

Czytaj też: PIT komunalny. Kancelaria Prezydenta coraz bardziej na tak

Kandydat SLD dodał, że samorządy potrzebują tych pieniędzy nie tylko na rozwój, ale i na realizację zadań zlecanych przez państwo. Jako przykład podał sytuację Urzędu Stanu Cywilnego w Gnieźnie.

"To jest zadanie rządowe, a koszty związane z prowadzeniem jednostki pokrywane są przez państwo jedynie w 50 proc. () Zabieram z innych gałęzi, żeby urząd prawidłowo funkcjonował " - mówił.

Kowalskiemu wtórował lider poznańskiego Sojuszu Tomasz Lewandowski, który jest kandydatem komitetu SLD Lewica Razem na prezydenta miasta. "Poznań i inne aglomeracje są mocno zadłużone. Bez zwiększenia wpływów z podatków samorządy nie wykorzystają nowej perspektywy unijnej. Trzeba to wyraźnie i głośno powiedzieć" - stwierdził Lewandowski.

Lewandowski oceniając politykę inwestycyjną obecnego prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego powiedział: "W Poznaniu wydano przeogromne pieniądze na inwestycje, które nie przekuły się w rozwiązanie problemów mieszkańców".

Kandydat SLD jako problemy Poznania wymienił kłopoty komunikacyjne, odpływ mieszkańców i problemy z dostępnością mieszkań.

W ocenie SLD korporacje samorządowe, w tym kierowany przez Ryszarda Grobelnego Związek Miast Polskich, robią zbyt mało w sprawie oddłużenia samorządów.

Reprezentujący na konferencji w Poznaniu władze Sojuszu sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski przypomniał, że SLD chce, aby udział gmin w podatku PIT wzrósł do 50 proc. Partia chce również, aby wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogli łączyć swoją funkcję z mandatem senatora - byłaby to forma samorządowej kontroli nad prawem uchwalanym przez Sejm. SLD skłania się też do przekazania jednego procenta budżetu każdej gminy na tzw. budżety obywatelskie, w których mieszkańcy w głosowaniu decydują, na jakie cele przeznaczyć pieniądze.

Według Gawkowskiego odpowiednie zmiany prawne są możliwe jeszcze w tej kadencji parlamentu. "Potrzebna jest dobra wola Platformy Obywatelskiej i premier Kopacz" - uważa sekretarz SLD.

W trzech z siedmiu wielkopolskich miast prezydenckich rządzą samorządowcy popierani przez SLD i wszyscy będą starali się o reelekcję. Poza Jackiem Kowalskim z Gniezna, w wyborach wystartuje prezydent Konina Józef Nowicki oraz prezydent Leszna Tomasz Malepszy.

W wyborach na prezydenta Poznania, poza Tomaszem Lewandowskim, wystartuje rządzący miastem od 1998 r. prezydent Ryszard Grobelny, Jacek Jaśkowiak (PO), Tadeusz Dziuba (PiS), Zygmunt Kopacz (Kongres Nowej Prawicy), oraz kandydaci niezależni: Anna Wachowska-Kucharska i Maciej Wudarski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!