Partner portalu

Kandydatka PiS na prezydenta Płocka przedstawia projekt darmowej komunikacji miejskiej

Wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla wszystkich osób mieszkających w granicach Płocka (Mazowieckie) zaproponowała jako projekt PiS, Wioletta Kulpa, szefowa lokalnych struktur tej partii i zarazem jej kandydatka na prezydenta miasta.
  • Kulpa zapowiedziała, że PiS jeszcze w tej kadencji samorządu złoży w płockiej radzie miasta projekt uchwały dotyczący wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich płocczan.
  • Pomysł PiS darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich mieszkańców Płocka skrytykował wiceprezydent miasta Jacek Terebus.
  • Wiceprezydent Płocka przypomniał jednocześnie, iż od kilku miesięcy Urząd Miasta analizował pomysł darmowej komunikacji dla dzieci w wieku szkolnym, zgłoszony wcześniej przez jedną z radnych PO.

Według Kulpy darmowa komunikacja miejska dla osób zamieszkałych w Płocku przyczyni się do zmniejszenia ruchu samochodów osobowych na terenie miasta, a w efekcie ograniczenia smogu i hałasu oraz wpłynie pozytywnie na lokalną demografię.

"Mamy, jako PiS, propozycję dla mieszkańców Płocka - bezpłatną komunikację miejską. Jest to sposób na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza oraz hałasu. To również pomysł związany z zahamowaniem niekorzystnych tendencji w demografii miasta, gdzie z roku na rok spada liczba mieszkańców" - tłumaczyła Kulpa w trakcie zorganizowanego happeningu na jednym z przystanków autobusowych w centrum miasta.

"Do tej pory władze Płocka nie zrobiły nic, by liczba mieszkańców wzrastała, by zahamować tendencję ich odpływu do gmin ościennych bądź do innych miast. Projekt darmowej komunikacji miejskiej nie jest utopią. To jest możliwe" - mówiła Kulpa, podając przykłady, gdzie takie rozwiązanie już wprowadzono, jak np. Ząbki, Nowy Tomyśl, Gostyń, Żory, Wadowice, Kozienice, Września oraz Mława. Przypomniała, że sąsiadująca z Płockiem gmina Słupno także wprowadziła bezpłatną komunikację.

Kulpa zapowiedziała, że PiS jeszcze w tej kadencji samorządu złoży w płockiej radzie miasta projekt uchwały dotyczący wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich płocczan. W jej ocenie, pomysł ten nie będzie miał jednak szans na przegłosowanie i poparcie tamtejszej koalicji PO-PSL. Wyliczyła, że przychód z biletów, który należałoby pokryć z budżetu miasta to ok. 14 mln zł.

Kulpa pytana, czy wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej jest pomysłem jej, jako kandydatki PiS na prezydenta, odparła: "Jestem oczywiście kandydatką na prezydenta, ale pomysł wyszedł od struktur PiS w Płocku". Dodała, że jej kampania wyborcza rozpocznie się wtedy, gdy będzie znany już termin wyborów samorządowych, ogłoszony przez prezydenta RP. "Oczywiście będziemy stosować się do kalendarza" - dodała.

Jak przyznała, planuje natomiast bieżące spotkania z mieszkańcami Płocka, w dotychczasowej formule, czyli w ramach swej aktywności jako samorządowca. "Chcę trafiać do mieszkańców Płocka, jak robiłam to przez lata swojej działalności samorządowej" - podkreśliła Kulpa.

Pomysł PiS darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich mieszkańców Płocka skrytykował wiceprezydent miasta Jacek Terebus.

"Dla mnie jest to zwykła kiełbasa wyborcza. Decydują tu przede wszystkim względy ekonomiczne. Utrzymanie komunikacji miejskiej kosztuje. Nie bardzo widzę możliwość znalezienia takich funduszy, aby komunikacja miejska była całkowicie darmowa. Trzeba myśleć przy tym w perspektywie lat, że tabor trzeba będzie amortyzować, wymieniać, a na to będą potrzebne kolejne środki" - oświadczył Terebus.

Wiceprezydent Płocka przypomniał jednocześnie, iż od kilku miesięcy Urząd Miasta analizował pomysł darmowej komunikacji dla dzieci w wieku szkolnym, zgłoszony wcześniej przez jedną z radnych PO. Jak dodał, takie właśnie rozwiązanie, którego szczegóły są aktualnie dopracowywane, zostanie wprowadzone od września, na mocy zarządzenia prezydenta.

Jak wyjaśnił Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta, według wstępnych szacunków, dopłata do darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych mieszkających na terenie miasta wyniesie do 3 mln zł rocznie. "Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zdecydował już, że taka ulga będzie wprowadzona. Obejmie też przedszkolaków. Pracujemy obecnie nad drobnymi szczegółami technicznymi. Prawdopodobnie wprowadzimy kartę elektroniczną, która będzie uprawniała dzieci do darmowych przejazdów" - powiedział dziennikarzom Woźniak.

Zaznaczył, że projekt nie wyklucza rozmów z wójtami gmin położonych pod Płockiem na temat wprowadzenia z ich strony dopłat, co pozwoliłoby objąć darmowymi przejazdami komunikacją także uczniów dojeżdżających do płockich szkół z miejscowości poza miastem.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski z PO, który ponownie jest kandydatem tej partii na to stanowisko, a pełni je od 2010 r., przed piątkową konferencją PiS poinformował na swym koncie na Facebooku o wprowadzeniu od września darmowych przejazdów komunikacją miejską dla przedszkolaków i uczniów podstawówek. Zaznaczył, że pomysłem zainspirowała go radna PO.

"To nie jest przypadek, że pan prezydent akurat około godziny temu umieścił taką informację na swoim Facebooku. Być może nasza propozycja spowodowała, że przyczyniliśmy się do tej dobrej zmiany" - tak wpis Nowakowskiego skomentowała Kulpa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!