Partnerzy portalu

Kara więzienia w zawieszeniu dla byłego burmistrza Paczkowa

Sąd Rejonowy w Nysie skazał na rok i 10 miesięcy więzienia, w zawieszeniu na cztery lata, byłego burmistrza Paczkowa Bogdana W. za działanie na szkodę miasta. Wydany w środę (13 marca) wyrok jest nieprawomocny.

Akt oskarżenia objął lata 2010-2014, kiedy Bogdan W. pełnił funkcję burmistrza Paczkowa. Zdaniem sądu, na skutek celowych działań podsądnego samorząd poniósł wymierne straty.

Czytaj więcej: Paczków: Były burmistrz Bogdan W. przed sądem. Naraził gminę na straty finansowe?

W 2015 roku Regionalna Izba Obrachunkowa po przeprowadzonej w urzędzie kontroli zwróciła uwagę, że wobec kilku nieruchomości należących do znanego przedsiębiorcy i jego spółki przez cztery lata nie naliczano podatku, w wyniku czego miasto poniosło straty finansowe. O ustaleniach RIO zawiadomiło prokuraturę.

W trakcie śledztwa ustalono, że ówczesny burmistrz zlekceważył informacje podwładnych o konieczności naliczenia i ewentualnej egzekucji podatku od dziewięciu nieruchomości. Jak się okazało, właścicielem obiektów był znajomy burmistrza. Co więcej, w 2014 roku burmistrz przeprowadził reorganizację urzędu, w wyniku której sprawy związane z egzekucją podatków podporządkował bezpośrednio sobie. Zdaniem sądu, było to działanie świadome.

Drugi zarzut dotyczył sprzedaży gminnego lokalu prywatnemu dzierżawcy na podstawie wyceny złożonej przez kupującego, a nie przez gminę. Zdaniem oskarżenia, operat szacunkowy, na podstawie którego sprzedano lokal, opiewał na kwotę niemal połowę niższą od ceny rynkowej. Także w tym przypadku sąd uznał zaniechanie burmistrza za działanie celowe.

Zdaniem sądu, w wyniku działań oskarżonego szkodę odniósł nie tylko budżet Paczkowa, ale także interes społeczny.

"Szkodą społeczną było nierówne traktowanie podmiotów. Do pracowników urzędu, a przez nich do mieszkańców szedł sygnał, że znajomi burmistrza nie muszą płacić podatków" - powiedział sędzia prowadzący sprawę.

Podczas procesu były burmistrz Paczkowa nie przyznał się do winy.

Sąd wymierzył karę roku i dziesięciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata. Dodatkowo samorządowiec ma zapłacić 7,5 tys. zł grzywny. Ma także pięcioletni zakaz zajmowania stanowisk związanych z wydawaniem pieniędzy publicznych oraz pełnienia funkcji w administracji rządowej i samorządowej. Bogdan W., (przewodniczący rady powiatu nyskiego i prezes należącej do miasta spółki Agencja Rozwoju Nysy), zapowiedział apelację.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!