Partnerzy portalu

Kasa dla poszkodowanych w nawałnicach na Dolnym Śląsku

  • PAP
  • Opublikowano: 31 lipca 2013 - 17:18 | Zaktualizowano: 1 sierpnia 2013 - 13:46
- Jeszcze w środę zostanie przekazane 350 tys. zł na zwrot części kosztów usuwania skutków nawałnic i przejścia fali wezbraniowej w dwu miejscowościach na Dolnym Śląsku - poinformował w środę w Warszawie minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Kolejne 380 tys. zł zostanie przekazanych na wypłatę pierwszych zasiłków dla poszkodowanych w nocy z poniedziałku na wtorek w dolnośląskich miejscowościach Leśna i Olszyna.

Dla tych dwóch miejscowości szacowane potrzeby to ok. 2,2 mln zł - zaznaczył.

Pomoc będzie przekazywana w kolejnych dniach. Przekazywane w środę pierwsze 350 tys. zł trafi m.in. do straży pożarnej, a 380 tys. zł przeznaczone będzie na wypłatę zasiłków do 6 tys. zł - podał szef MAC. To pierwsza pomoc dla poszkodowanych przeznaczona na bieżące potrzeby rodzin. Po ocenie strat będzie można uzyskać do 20 tys. zł na odbudowę domów i mieszkań.

Czytaj też: Ponad 363 mln zł strat po nawałnicach

Podkreślił, że podając kwoty przekazane na pomoc chce pokazać skalę zdarzeń i wyrazić współczucie mieszkańcom.

Boni przypomniał, że "Olszyna i Leśna, to takie miejsca, gdzie od powodzi 2010 r., co chwila coś się zdarza". "W Olszynie wydano już w sumie 10 mln zł środków publicznych na pomoc - na odbudowę. W Leśnej jest to ok. 6 mln zł" - wyliczył.

W ocenie ministra trzeba się "poważnie zastanowić nad tym jak przeciwdziałać tym stratom". "To nie jest łatwe, bo to tereny górskie. Przy dużym opadzie zdarzenie trwa dość krótko - półtorametrowa woda na ryneczku w Leśnie bardzo szybko opadła, teraz przemieszcza się do woj. lubuskiego" - podkreślił. "Ale trzeba poszukać rozwiązań" - dodał.

Oprócz Leśnej i Olszyny ucierpiały też Miłoszów i Świecie w powiecie lubańskim. Nocne nawałnice i gwałtownie przybierające potoki podtopiły wtedy wiele domów, zalane były drogi dojazdowe do kilku miejscowości, w niektórych miejscach woda sięgała 1,5 metra. W Leśnej z powodu podmycia i uszkodzenia gazociągu strażacy ewakuowali wtedy 46 osób z sześciu budynków, uszkodzone zostały linie energetyczne i zalane ujęcie wody.

KOMENTARZE1

  • Grażyna 2013-08-01 09:29:40
    Błędnie w artykule wpisano miasto Leśno. Powinno być Leśna. Co do jednego to racja. Miejscowości są o statusie turystycznym i trzeba w tym rejonie zrobić coś globalnie. Przy okazji ulew cierpi też Świeradów- Zdrój, który już podjął działania mogące ograniczyć skutki powodzi. Tak samo powinno być w p...rzypadku Leśnej i Olszyny. Ciagle nękane żywiołami jest podgórska wioska Świecie z trudnym terenem górzystym. Dobrym znakiem jest bardzo szybka reakcja obecnych władz.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!