Partnerzy portalu

Kasprzyk: oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli o Polskę w Europie

  • PAP
  • 2 listopada 2021 - 14:03
Oddajemy dziś hołd wszystkim, którzy w historii narodu i państwa polskiego walczyli o należne Rzeczypospolitej miejsce w Europie, o przywrócenie wolnej Polski na mapy Europy, a także o honor i godność - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów.

"Stoimy w najświętszym miejscu Rzeczpospolitej - na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie spoczywają doczesne szczątki obrońcy ojczyzny - w osobie tego żołnierza. Oddajemy dziś hołd wszystkim, którzy na przestrzeni ponad 1050 lat, czyli w historii narodu i państwa polskiego, walczyli o należne Rzeczypospolitej miejsce w Europie, o przywrócenie wolnej Polski na mapy Europy, i wreszcie o honor i godność" - powiedział Kasprzyk, przemawiając przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w 96. rocznicę jego utworzenia.

Podkreślił, że wiecznie płonący na Grobie Nieznanego Żołnierza ogień to "symbol wdzięczności wobec przeszłych pokoleń, które nie pytając po co i za ile, walczyły o to, co najświętsze w życiu ludzi, narodów i państw - o wolność".

"Oddajemy hołd temu żołnierzowi, który walczył o wolność miasta zawsze wiernego Rzeczypospolitej - o wolność Lwowa. Oddajemy też hołd tej symbolicznej matce nieznanego żołnierza" - powiedział Kasprzyk, przypominając historię żołnierza-ochotnika Konstantego Zarugiewicza, który zginął podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku we wsi Zadwórze niedaleko Lwowa, a którego ciało nie zostało nigdy odnalezione, i jego matki Jadwigi Zarugiewiczowej, która symbolicznie wskazała bezimiennego żołnierza, którego zwłoki zostały w 1925 roku przeniesione z Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie do Grobu Nieznanego Żołnierza.

Jak zaznaczył Kasprzyk, poproszona o wskazanie zwłok przeznaczonych do złożenia w Grobie Nieznanego Żołnierza Zarugiewiczowa wskazała te, przy których znaleziona została tzw. maciejówka - cywilna czapka, która świadczyła, że poległy walczył jako ochotnik.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!