PARTNER PORTALU

Katowice dołączają do miast przyjaznych starzeniu się

  • pt    9 czerwca 2022 - 21:11
Katowice dołączają do miast przyjaznych starzeniu się
W wydarzeniach organizowanych przez miasto na rzecz seniorów może wziąć udział każdy mieszkaniec powyżej 60 roku życia (fot. S Rybok)

W Globalnej Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia są obecnie 1333 miasta z 47 krajów. Do sześć polskich miast i gmin będących w sieci jako pierwsze z województwa śląskiego dołączają Katowice.
  • Globalna Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia obejmuje ponad 298 milionów ludzi na całym świecie.
  • Aplikacja Katowic zawierała szereg działań miasta na rzecz seniorów, które ujęte są w programie „Katowicki Senior w Mieście”.
  • Głównym celem programu jest poprawa jakości życia mieszkańców miasta Katowice, którzy ukończyli 60 rok życia.

Katowice zostały włączone przez WHO Global Network do sieci miast i gmin przyjaznych starzeniu się. W wydarzeniach, akcjach i działaniach organizowanych przez miasto na rzecz seniorów może wziąć udział każdy mieszkaniec powyżej 60 roku życia. Wśród inicjatyw są zarówno te ułatwiające życie – jak złota rączka czy srebrna książka, jak i szereg działań angażujących, w tym senioriady.

Czytaj: Szpitalom brakuje pieniędzy na pensje. Sytuacja jest dramatyczna

- Zmiany demograficzne w całej Polsce to fakt. Nasze społeczeństwo się starzeje i dotyczy to także Katowic. To ważne, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej, nadal odgrywali ważną rolę w naszym społeczeństwie, uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Naszym głównym celem jest zaktywizowanie osób starszych. Chcemy, by seniorzy wychodzili z domów. Jako miasto podejmujemy wiele inicjatyw, które zdecydowanie ułatwiają życie naszych katowickich seniorów, jak np. oferta „Złotej rączki”. Mamy także książkobus w ramach projektu „Srebrna książka” oraz realizujemy szereg inicjatyw w naszych centrach seniora. Jestem dumny, że te działania zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej poprzez włączenie Katowic do prestiżowej, światowej sieci miast - dodaje prezydent.

Globalna Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia obejmuje obecnie 1333 miasta i społeczności w 47 krajach, działając tym samym na rzecz ponad 298 milionów ludzi na całym świecie. W sieci jest już sześć polskich miast i gmin, to: Gdynia, Poznań, Opole, Ostrów Wielkopolski, Stargard i Oborniki.

Do tego grona, jako pierwsze z województwa śląskiego, dołączają Katowice. Członkostwo w sieci to zobowiązanie do wsłuchiwania się w potrzeby starzejącej się populacji, oceny i monitorowania miast pod względem przyjazności dla osób starszych oraz współpracy z osobami starszymi w celu stworzenia środowiska przyjaznego dla seniorów. To także zobligowanie do dzielenia się doświadczeniami, osiągnięciami i wyciągniętymi wnioskami z innymi miastami i społecznościami.

Miasto dla seniorów

- Aplikacja Katowic zawierała szereg działań miasta na rzecz seniorów, które ujęte są w programie „Katowicki Senior w Mieście” - mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.

Głównym celem programu jest poprawa jakości życia mieszkańców miasta Katowice, którzy ukończyli 60 rok życia, poprzez zapewnienie tym osobom dostępu do odpowiednich form wsparcia. Jako cele szczegółowe programu wymienia się wspomaganie realizacji potrzeb: zdrowotnych, mieszkaniowych, socjalnych oraz ułatwianie udziału w życiu społecznym. Tylko w tym roku na realizację działań na rzecz katowickich seniorów z budżetu miasta przekazane zostaną ponad 52 mln zł.

- Wśród najpopularniejszych elementów ujętych w programie są na pewno biesiady dla seniorów, które właśnie realizujemy w dzielnicach. Przed pandemią koronawirusa cieszyły się one ogromną popularnością, w tym roku staramy się ponownie zaktywizować seniorów do uczestniczenia w nich i tym samym wyciągnąć ich z domów - dodaje naczelnik.

Wszystkie przydatne informacje, szczegóły oferty dla seniorów są ujęte w informatorze, który w wersji elektronicznej dostępny jest na stronie miasta lub w wersji papierowej w urzędzie miejskich instytucjach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!