Partnerzy portalu

Katowice: Punkty szczepień przy dwóch cmentarzach - zainteresowanie niewielkie

  • PAP
  • 31 października 2021 - 14:06
Nie ma kolejek przy punktach szczepień przeciwko COVID-19, uruchomionych w niedzielę w pobliżu dwóch często odwiedzanych nekropolii w śródmieściu Katowic – przy ul. Sienkiewicza oraz przy ul. Francuskiej. Do wczesnego popołudnia z możliwości zaszczepienia skorzystały pojedyncze osoby.

W punktach czynnych w niedzielę w godzinach 10.00-17.00 można zaszczepić się bez rejestracji czy wcześniejszych zapisów. Dostępne są preparaty firm Pfizer i Johnson & Johnson. Zaszczepić mogą się wszyscy chętni, także trzecią dawką.

W pobliżu cmentarza przy ul. Francuskiej ambulans przeznaczony do szczepień stanął na skwerze przy Bibliotece Śląskiej, od strony ul. ks. Damrota. Wśród zaszczepionych tam osób byli 46-letnia pani Sylwia z Tychów i jej mąż. Oboje w końcu kwietnia tego roku przyjęli już jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson.

"Właśnie wczoraj minęło sześć miesięcy od poprzedniego szczepienia, więc mogliśmy przyjąć trzecią - choć w naszym przypadku faktycznie drugą - dawkę. Usłyszeliśmy o akcji szczepień przy cmentarzu, więc pomyśleliśmy, że warto załatwić to od razu, bez szukania punktu szczepień i ustalania terminu" - powiedziała PAP zaszczepiona tyszanka.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, osoby, które były wcześniej szczepione jednodawkową szczepionką Johnsona, obecnie - jako "trzecią" dawkę - otrzymują wyłącznie preparat firmy Pfizer.

Wśród szczepionych w niedzielę w Katowicach osób były także takie, które szczepiły się po raz pierwszy - właśnie jednodawkową szczepionką Johnson-Johnson. Jak powiedziała PAP jedna z przyjmujących ten preparat osób, do szczepienia skłonił ją planowany wyjazd za granicę, wiążący się z koniecznością posiadania paszportu covidowego, zaś zaszczepienie w punkcie przy cmentarzu wynikało głównie z wygody - szczepionkę można było tam otrzymać "z marszu" w ciągu kilku minut. Wystarczyło pokazać dowód osobisty i wypełnić formularz kwalifikacyjny.

Pomysłodawcy szczepień przed cmentarzami wskazują, iż pomyślano ją przede wszystkim jako ułatwienie dla odwiedzających nekropolie osób, planujących pierwsze szczepienie lub rozważających przyjęcie trzeciej dawki.

Ogółem w woj. śląskim wykonano dotąd 4 mln 629 tys. 608 szczepień przeciwko COVID-19, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 2 mln 111 tys. 291. Minionej doby w regionie zaszczepiono 2585 osób, w tym 474 drugą dawką.

Według danych z soboty, w woj. śląskim zajętych było 387 z ponad tysiąca dostępnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 i 30 z 62 łóżek respiratorowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!