Partnerzy portalu

Katowice wydadzą w 2022 r. ponad 52 mln zł na program senioralny

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu "Katowicki Senior w Mieście" na lata 2022-2027 przekazał lokalnym radnym prezydent tego miasta. Wartość programu w pierwszym roku jego realizacji to 52,3 mln zł - podał w czwartek katowicki magistrat.
  • Będzie to kontynuacja i rozwinięcie dotychczasowego programu na latach 2016-2021.
  • W jego ramach wdrożono m.in. ułatwienia dla seniorów, jak oferta darmowej pomocy w drobnych naprawach złotej rączki, książkobus w ramach projektu "Srebrna książka" czy wielu inicjatyw w miejskich centrach seniora.
  • "To ważne, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej nadal odgrywali aktywną rolę w społeczeństwie, uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas. Naszym głównym celem jest zaktywizowanie osób starszych. Chcemy, by seniorzy wychodzili z domów" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Na program "Katowicki Senior w Mieście" na lata 2022-2027 mają złożyć się dotychczasowe i nowe projekty. Wśród nich mają być wielospecjalistyczna pomoc na rzecz ludzi starszych w katowickim MOPS (w tym potrzeby mieszkaniowe, praca socjalna, usługi opiekuńcze, dzienne domy pomocy społecznej, popołudniowe kluby społecznościowe, dowóz posiłków, świadczenia finansowe itp.).

W programie finansowane będą też takie przedsięwzięcia, jak "Słonecznik - Wolontariat na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych", otwarta grupa "Radość Życia-Wszystko Mogę", Miejski System Powiadamiania Ratunkowego "Sygnał życia" czy projekt mający zapobiegać zdarzeniom negatywnym "Bezpieczna Przystań".

Z "Katowickiego Seniora w Mieście" na lata 2022-2027 wspierana ma być też działalność 15-osobowej Rady Seniorów Miasta Katowice, pełnomocnika prezydenta miasta ds. seniorów czy profilaktyka i promocja zdrowia dla osób starszych.

Kontynuowany ma być projekt "Złota Rączka", zapewniający seniorom dostęp do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych. Z usług mogą skorzystać mieszkańcy (osoby samotne i gospodarstwa dwuosobowe), którzy ukończyli 65 lat i którym trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie mogą liczyć na wsparcie bliskich.

Czytaj też: Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Miasta finansują zabiegi dla seniorów

Nadal udostępniana ma być także "Katowicka srebrna książka dla seniorów", czyli projekt zapewniający dostęp do książek czytelnikom mającym trudności z przemieszczaniem się, aby nie zostali wykluczeni z możliwości korzystania z miejskich bibliotek.

Realizacja programu "Katowicki Senior w Mieście" na lata 2022-2027 będzie finansowana z budżetu miasta, a jej łączny koszt w 2022 r. wyniesie 52,3 mln zł. Realizatorami programu są: wydziały urzędu miasta, Miejski Ośrodek Społeczny w Katowicach, instytucje kultury miasta, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach, Rada Seniorów, dom pomocy społecznej, Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!