Partnerzy portalu

Kazimierz Karolczak szefem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Kazimierz Karolczak, dotąd członek zarządu woj. śląskiego, pokieruje zarządem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - zdecydowało we wtorek (12 września) zgromadzenie tej nowej samorządowej struktury, skupiającej 41 miast i gmin regionu.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W głosowaniu na szefa metropolii Kazimierz Karolczak uzyskał tzw. podwójną większość głosów.

• Podczas zgromadzenia wyłoniono także czterech członków zarządu metropolii.

• W programie jest jeszcze przyjęcie projektu statutu metropolii oraz projektu budżetu i prognozy finansowej.

We wtorkowym głosowaniu Karolczak, który był jedynym kandydatem, uzyskał poparcie 37 gmin, 1 była przeciw jego kandydaturze, a 3 wstrzymały się od głosu.

Kandydatura Karolczaka na przewodniczącego zarządu metropolii była wcześniej uzgadniana przez samorządowców w nieformalnych konsultacjach.

Przed wtorkowym zgromadzeniem, wśród jego kontrkandydatów wymieniano byłego prezydenta Chorzowa Marka Kopla, a wcześniej także dyrektora generalnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Adama Ostaleckiego. Ostatecznie jednak członek zarządu województwa był we wtorek jedynym formalnie zgłoszonym kandydatem - jego zgłoszenia dokonał prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza.

W głosowaniu Karolczak uzyskał tzw. podwójną większość, czyli zarówno poparcie większości delegatów gmin, jak i większości reprezentowanej przez nich ludności, zamieszkałej na obszarze metropolii.

Czytaj też: Metropolia w woj. śląskim ma przewodniczącego zgromadzenia

Kazimierz Karolczak ma 43 lata. Od grudnia 2013 r. wchodzi w skład zarządu woj. śląskiego (początkowo przez rok był jego wicemarszałkiem), w którym odpowiada m.in. za pracę trzech wydziałów urzędu marszałkowskiego: inwestycji, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz gospodarki, turystyki i sportu. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: ochrona patentowa w technice); ukończył też podyplomowe studia MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jako przedsiębiorca stworzył jedną z pierwszych w Polsce agencji zatrudnienia, był wiceprezesem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Przez kilkanaście lat Karolczak należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, był m.in. skarbnikiem ogólnopolskich struktur tej partii. Zasiadał też we władzach struktur lokalnych (był wiceszefem partii w Sosnowcu) i regionalnych (jako sekretarz rady śląskiej SLD). W 2015 r. wystąpił z partii. Znalazł się wśród założycieli lewicowego stowarzyszenia Inicjatywa Polska, którym kieruje Barbara Nowacka. Karolczak publicznie podkreśla swoje przywiązanie do "małej ojczyzny" - Zagłębia Dąbrowskiego.

Czytaj też: Kazimierz Karolczak metropolii: "Zacznę od rozmów o wspólnym bilecie"

Do zarządu metropolii weszli: Grzegorz Kwitek, Krzysztof Zamasz, Danuta Kamińska i Karolina Wadowska.

W programie sesji jest też przyjęcie projektu statutu metropolii (do zaopiniowania przez rząd) oraz projektu budżetu na 2017 r. i prognozy finansowej do 2020 roku.

KOMENTARZE2

  • bercik Zobrze 2017-09-15 19:01:54
    Do Przykro: Zaś wtoś ze Altreichu...
  • Przykro 2017-09-13 11:11:49
    Znowu Zaglebiak.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!