Partnerzy portalu

KGP: nie zabraknie policjantów w innych miejscach niż granica

  • PAP
  • 16 listopada 2021 - 13:39
Nie ma możliwości, żeby brakowało w innych miejscach policjantów prewencji. Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o służbę patrolową - powiedział we wtorek rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka pytany o to, czy wystarczy policjantów w innych miejscach niż granica.

Dwa tysiące policjantów prewencji pojechało na granicę polsko-białoruską w związku z zaostrzającą się sytuacją migracyjną. Insp. Mariusz Ciarka pytany, czy w związku z tym siły policyjne w innych miejscach kraju zostały osłabione, rzecznik KGP stanowczo zaprzeczył.

"Nie ma możliwości, żeby brakowało w innych miejscach policjantów prewencji. Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o służbę patrolową" - powiedział insp. Ciarka. Zaznaczył też, że służby prewencji "to odwód komendanta głównego Policji, właśnie na takie sytuacje, z jakimi teraz mamy do czynienia na granicy".

Dodał, że obecnie polska policja ma najwyższy wskaźnik zatrudnienia realnego od kilkunastu lat. "Jest też szansa, że nowy rok rozpoczniemy z liczbą policjantów ponad 100 tysięcy, czego nie było prawie od kilkudziesięciu lat" - dodał.

Pytany o funkcjonariuszy, którzy służą teraz na granicy insp. Ciarka powiedział: "Mogę zapewnić, że morale policjantów jest bardzo wysokie".

Podkreślił też, że policjanci pracujący na granicy mają zapewnione dobre warunki kwaterunkowe. "Myślę, że na wysokim poziomie, bo ci policjanci kwaterowani są w pensjonatach, hotelach, gdzie te warunki są na prawdę dobre" - wskazał. Dodał, że policjantom przysługuje tzw. dodatek terenowy, który wynika z przepisów. Policjanci będą mogli też liczyć na gratyfikacje finansowe od polskiego państwa, choć - jak stwierdził Ciarka - "nie służą tam dla pieniędzy".

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na podlaskim odcinku granicy z Białorusią stanie stalowa zapora, zwieńczona drutem kolczastym i wzbogacona o urządzenia elektroniczne. Zapora będzie miała długość 180 km i 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!