PARTNERZY PORTALU
  • BGK
  • BGK

Kiedy można być i kandydatem i członkiem komisji wyborczej?

  • pt    9 września 2014 - 11:49
Kiedy można być i kandydatem i członkiem komisji wyborczej?

Kandydat na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta może być członkiem powiatowej i wojewódzkiej komisji wyborczej oraz gminnej i obwodowej komisji wyborczej w innej gminie niż kandyduje.




Państwowej Komisji Wyborczej w związku ze zgłaszanymi wątpliwościami wyjaśnia, że zgodnie z art. 153 § 1 Kodeksu wyborczego nie mogą być członkami komisji wyborczych kandydaci w wyborach, pełnomocnicy wyborczy, pełnomocnicy finansowi oraz mężowie zaufania.

Oznacza to, że:

* kandydat na radnego gminy nie może być członkiem gminnej i obwodowej komisji wyborczej; może natomiast być członkiem powiatowej i wojewódzkiej komisji wyborczej;

Czytaj też: Startujesz w wyborach? Oto kilka praktycznych rad

*kandydat na radnego powiatu nie może być członkiem powiatowej i obwodowej komisji wyborczej; może natomiast być członkiem gminnej i wojewódzkiej komisji wyborczej;

* kandydat na radnego województwa nie może być członkiem wojewódzkiej i obwodowej komisji wyborczej; może natomiast być członkiem gminnej i powiatowej komisji wyborczej;

Zobacz też  nasz specjalny serwis wyborczy

* kandydat na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) nie może być członkiem gminnej i obwodowej komisji wyborczej w gminie, w której kandyduje; może natomiast być członkiem powiatowej i wojewódzkiej komisji wyborczej oraz gminnej i obwodowej komisji wyborczej w innej gminie niż kandyduje.

*pełnomocnik wyborczy i pełnomocnik finansowi komitetu wyborczego nie może być członkiem terytorialnej i obwodowej komisji wyborczej na obszarze działania danego komitetu;

*mąż zaufania nie może być członkiem terytorialnej i obwodowej komisji wyborczej;

*osoba upoważniona do zgłaszania list kandydatów na radnych i/lub kandydatów na wójtów nie może być członkiem terytorialnej komisji wyborczej, do której upoważniona jest do zgłaszania kandydatów i członkiem obwodowych komisji wyborczych na obszarze właściwości wskazanej wyżej komisji terytorialnej.

Państwowa Komisja Wyborcza jednocześnie wyjaśnia, że we wskazanych wyżej przypadkach, kiedy dana osoba może wchodzić w skład komisji, musi ona spełniać również wszystkie wymogi wskazane w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 25 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, wzoru zgłoszenia oraz zasad powoływania terytorialnych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (2)

  • dellfia, 2014-10-16 20:40:57

    Do stanmar: musisz popytać w komitetach wyborczych czy są jeszcze miejsca , do jutra jest termin
  • stanmar, 2014-10-16 16:52:56

    Chciałbym wiedzieć gdzie i do kiedy mogę zgłosić się na członka komisji Wyborczej w Białymstoku ?

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.