Partnerzy portalu

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2023? Jest nieoficjalna data

  • aw
  • 5 czerwca 2023 - 12:10 | Aktualizacja: 5 czerwca 2023 - 12:26
Najprawdopodobniej 15 października, czyli w pierwszym możliwym terminie wyborów, pójdziemy do urn, by wybrać nowych posłów i senatorów. Dlaczego akurat wtedy? Politycy PiS, na których powołuje się Onet.pl, mają argumenty.


Jak ustalił portal Onet.pl, data 15 października miała zostać wskazana prze kierownictwo PiS prezydentowi Andrzejowi Dudzie, jako najdogodniejszy termin wyborów parlamentarnych 2023. To właśnie prezydent podejmuje decyzję o zarządzeniu wyborów.

Zdaniem portalu, politykom partii rządzących za 15 października przemawia kilka mocnych argumentów, które mogą przechylić szalę zwycięstwa.

Po pierwsze 15 października to pierwsza możliwa data przeprowadzenia wyborów po upływie obecnej kadencji Sejmu i Senatu. Zdaniem dziennika, krótsza kampania wyborcza przy sondażach dających zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy sprzyjać będzie właśnie tej opcji.

Drugi argument związany jest z obchodami Dnia Papieskiego, który przypada 16 października. Jako że będzie to poniedziałek, główne uroczystości odbyć będą się w niedzielę, można się też spodziewać nawiązujących do postaci Jana Pawła II kazań. Przy panującej obecnie nagonce i krytyce wobec papieża Polaka ze strony wielu opozycyjnych polityków, może to zadziałać mobilizująco na prawicowy elektorat.

Wybory parlamentarne jesienią 2023 r. O dacie decyduje Andrzej Duda

Przypomnijmy wybory parlamentarne w 2023 roku mogą odbyć się w czterech terminach: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.
Zgodnie z Konstytucją bowiem głosowanie musi zostać wyznaczone na "dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu."

Kiedy poznamy oficjalną datę wyborów? To zależy już od prezydenta Andrzeja Dudy. Na ogłoszenie jej ma czas do 12 sierpnia.

KOMENTARZE2

  • Łukasz S 2023-06-05 12:59:39
    Gorzej jak nagonka. To kłamstwa historyczne nie tylko wobec JPII, ale także ks. Bolesława Sadusia, który nie był pedofilem, a homoseksualistą.
  • tad 2023-05-26 16:23:21
    nie nagonka a krytyka jp2

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!