Partnerzy portalu

Kiedy przedterminowe wybory w Gliwicach i kto powalczy o fotel prezydenta miasta?

  • 24gliwice.pl
  • 14 października 2019 - 17:36 | Aktualizacja: 14 października 2019 - 17:57
Zygmunt Frankiewicz wygrał wybory do Senatu. Oznacza to, że automatycznie przestał pełnić funkcję prezydenta Gliwic. Swoje stanowiska utracili również trzej zastępcy prezydenta, Adam Neumann, Krystian Tomala i Mariusz Śpiewok.

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, Zygmunt Frankiewicz pokonał popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość Krystiana Probierza uzyskując ponad 61 procent poparcia.

Najwyższe poparcie Zygmunt Frankiewicz uzyskał w samych Gliwicach – 69,16 proc., w powiecie gliwickim 55,75 proc.

Zgodnie z obowiązującym prawem, z chwilą objęcia mandatu przez prezydenta, jego kompetencje przejmuje na 3 miesiące komisarz powołany przez premiera, wcześniej wyznaczony przez wojewodę.

Nowe wybory prezydenckie odbędą się w Gliwicach prawdopodobnie w styczniu przyszłego roku.

Prawie na pewno wystartuje w nich popierany przez Zygmunta Frankiewicza dotychczasowy I zastępca, Adam Neumann. Nie wiadomo jeszcze, kogo zgłosi opozycja. Jednym z najczęściej wymienianych nazwisk, jest doświadczony samorządowiec Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, wcześniej radny Rady Miasta w Gliwicach.

Zygmunt Frankiewicz funkcję prezydenta sprawował od ponad 26 lat. 2 września 1993 roku Rada Miejska w Gliwicach podjęła uchwałę o jego powołaniu na to stanowisko. Radni wybierali Zygmunta Frankiewicza ponownie w 1994 i 1998 roku. Po raz pierwszy w bezpośrednich wyborach prezydenckich Frankiewicz wystartował w 2002 roku. Wtedy o kontynuacji 9-letniej już prezydentury mogli zadecydować sami mieszkańcy, a nie radni.

Od 2015 roku Zygmunt Frankiewicz pełni też funkcję prezesa Związku Miasta Polskich.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!