Partnerzy portalu

Kielce: Nowoczesny tomograf komputerowy dla szpitala wojewódzkiego

  • PAP
  • 16 lutego 2023 - 16:48
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otrzymał tomograf do diagnostyki obrazowej, jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Zakup urządzenia, które kosztowało blisko 7,9 mln zł, został sfinansowany ze środków samorządu województwa, wojewody i funduszy własnych szpitala.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Nowoczesne urządzenie zostało zamontowane w pracowni Działu Diagnostyki Obrazowej. Zastąpiło stary, 12-letni tomograf. "Mamy kilka tomografów w szpitalu, ale ten zdecydowanie się wyróżnia na tle pozostałych. Jeśli chodzi o diagnostykę obrazową jesteśmy w tym momencie na bardzo wysokim poziomie. Po upublicznieniu informacji, że otrzymaliśmy takie urządzenie coraz więcej osób zgłasza się do nas na badania. To będzie nasz podstawowy tomograf, który będziemy starali się maksymalnie wykorzystać. Technika idzie tak bardzo do przodu, dlatego zdajemy sobie sprawę, że za pięć, sześć lat będziemy musieli go wymienić na nowszy model" - powiedział PAP dyrektor szpitala Bartosz Stemplewski.

Beata Wożakowska-Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii WSZ w Kielcach, podkreśliła w rozmowie z PAP, że ten tomograf to nieodzowne narzędzie kardiologów do diagnostyki kardiologicznej u pacjentów, którzy zgłaszają bóle w klatce piersiowej.

"To jednocześnie pierwszy etap diagnostyki przed badaniem koronarograficznym. Angiografia tętnic wieńcowych jest badaniem inwazyjnym, obarczonym ryzykiem i nie u wszystkich pacjentów musimy je wykonywać. Dlatego, że pierwszym etapem do tej diagnostyki jest właśnie tomografia komputerowa naczyń wieńcowych. Nie możemy mówić o nowoczesnej kardiologii spełniającej standardy, jeśli nie ma wysokiej klasy aparatu tomografii komputerowej w danym ośrodku" - zaznaczyła Wożakowska-Kapłon.

Dodała, że w przypadku nowego aparatu jest też znacznie zredukowana dawka promieniowania jonizującego oraz ilość kontrastu podawanego pacjentom.

Koszt zakupu urządzenia, adaptacji pomieszczeń i uruchomienia nowego tomografu wyniósł prawie 7,9 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków samorządu województwa, wojewody (dotacja z funduszu przeciwdziałania COVID-19) i funduszy własnych szpitala.

"Wojewódzki Szpital Zespolony był placówką frontową w czasie walki z COVID-19, a na co dzień to główny szpital województwa świętokrzyskiego. Różne czynniki się na złożyły, ale ten podstawowy to bardzo dobra kadra. Sprzęt, nawet ten najnowocześniejszy, to tylko dodatek do ludzi. Medycyna to sztuka, a sztukę mogą uprawiać jedynie ludzie wykształceni, zdeterminowani i z pasją niesienia pomocy. Ten aparat będzie służył do tego, aby szybciej i trafniej zdiagnozować pacjenta" - powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

"Wielokrotnie odwiedzałem w tym szpitalu swoich chorych bliskich i zawsze mieli opiekę na bardzo wysokim poziomie. Dlatego bardzo dobrze, że aparat tej klasy trafia do tej placówki. Ten szpital to nie tylko szpital flagowy regionu, ale różne statystyki pokazują, że należy do ścisłej krajowej czołówki" - dodał marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka przypomniała, że cześć środków na zakup urządzenia (3,5 mln zł) pochodzi z funduszu przeciwdziałania COVID-19, będącego w dyspozycji ministra zdrowia.

"To kolejna inwestycja w kieleckim szpitalu, w której partycypują środki rządowe. W maju zeszłego roku przekazaliśmy informację o przekazaniu 65 mln zł w ramach rządowego funduszu Polski Ład na budowę bloku operacyjnego. Dzięki tym funduszom szpital będzie jeszcze bardziej nowoczesną placówką. Cieszę się, że możemy inwestować w zdrowie mieszkańców województwa świętokrzyskiego" - powiedziała wiceminister sportu i turystyki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!