Partnerzy portalu

Kielce: Ostatni weekend w ogrodzie botanicznym

  • PAP
  • 30 października 2021 - 11:55
W sobotę i niedzielę po raz ostatni w tym roku dla zwiedzających dostępny będzie Ogród Botaniczny w Kielcach. W kompleksie podziwiać można jeszcze m.in. kolekcję ponad 120 odmian wrzosów. Zakończeniu sezonu towarzyszy kiermasz roślin.

Kierownik ogrodu Katarzyna Socha zaznaczyła, że choć przyroda szykuje się do zimowego wypoczynku, to w ogrodzie wciąż można podziwiać rośliny zachwycające różnorodnymi barwami, w tym m.in. kolekcję ponad 120 odmian wrzosów. Różnią się one przede wszystkim barwą kwiatów, począwszy od białych po lekko różowe, fioletowe, bordowe czy pomarańczowe. Różnorodne są także liście wrzosu. Mogą przybierać m.in. złotawe, jasnozielone czy zielono-niebieskie barwy.

"Oprócz tego pięknie przebarwiają się te krzewy, na których liście utrzymują się nieco dłużej, a na irgach i różach możemy zobaczyć również niezwykle ozdobne owoce. Poza tym w ogrodzie mamy cały czas kwitnące rośliny, np. astry, które u nas znajdują się w kolekcji Ameryki Północnej. Gratką dla ogrodników będą kwitnące miskanty, czyli wysokie trawy ozdobne. Nie dość, że przebarwiają im się liście, to pięknie wyglądają również kwiatostany" - powiedziała PAP Socha.

W tym sezonie ogród odwiedziło ponad 48 tys. osób. "To był udany sezon. Mamy nadzieję, że przez ten ostatni weekend ta liczba wzrośnie i przekroczy 50 tys." - dodała.

Do ostatniego w tym roku zwiedzania ogrodu ma też zachęcić kiermasz roślin. W sobotę i niedzielę można kupić m.in. chryzantemy, wrzosy, sadzonki drzew i krzewów.

Ogród będzie od godz. 10.00 do 18.00. Wejście na teren kompleksu za symboliczną złotówkę.

Ogród Botaniczny w Kielcach zajmuje około 11 hektarów. Cały kompleks został udostępniony do zwiedzania w ubiegłym roku. Przygotowano w nim siedem działów roślinnych, które obejmują ponad 30 kolekcji, łącznie kilkadziesiąt tysięcy różnych gatunków kwiatów, drzew, krzewów i bylin.

W południowej części są cztery oczka wodne o łącznej powierzchni ok. 5 tys. mkw., wytyczono tam kładki i ścieżki, a w ich pobliżu prezentowana jest roślinność bagienna i wodna. W tej części ogrodu obejrzeć można także odsłonięcie geologiczne z wapieniami dewońskimi i skamieniałościami sprzed 360 mln lat.

Na terenie kompleksu powstało także alpinarium z rumowiskiem skalnym o wysokości około siedmiu metrów, gdzie prezentowana jest roślinność górska. Odwzorowano tam florę Tatr, Pienin i Gór Świętokrzyskich.

Ogród Botaniczny jest na południowo-wschodnich zboczach góry Karczówka, u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Jagiellońskiej. W przeszłości obszar wykorzystywany był górniczo. Wydobywano tam wapień i rudy ołowiu, a pozostałości dawnych prac górniczych w postaci szybów i rowów poeksploatacyjnych widoczne są na stokach południowym i zachodnim Karczówki.

Na szczycie Karczówki jest kompleks sakralny z wczesnobarokowym kościołem św. Karola Boromeusza i z pobernardyńskim klasztorem. Od strony zachodniej ogród sąsiaduje z najstarszym w Kielcach rezerwatem krajobrazowo-leśnym Karczówka i z Chęcińsko-Kieleckim Parkiem Krajobrazowym - pierwszym polskim parkiem geologicznym, powołanym w celu ochrony i promocji walorów przyrody nieożywionej miasta.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!