Partnerzy portalu

Kielce: Rozpoczęła się 29. kwesta na cmentarzach

  • PAP
  • 31 października 2021 - 10:21
Na kieleckich cmentarzach rozpoczęła się w niedzielę 29. kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych.

Kwestujących można spotkać na cmentarzach: Starym, Nowym, na Piaskach, Białogonie i w Chęcinach. Dwudniowa zbiórka - odbędzie się także w poniedziałek - prowadzona jest w godz. 9.00-18.00.

Zebrane pieniądze, jak co roku, zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych.

"Często nie mają one prawnego opiekuna, niszczeją i tracimy bezpowrotnie pamięć o ludziach i ich dokonaniach. Mamy wytypowane dwa kolejne pomniki - grobowiec Sienickich, wydawców i właścicieli "Gazety Kieleckiej" na cmentarzu Starym i pomnik powstańców styczniowych na Karczówce" - powiedział PAP prezes organizującego zbiórkę Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego (SODN) Stanisław Szrek.

W tym roku zarząd stowarzyszeni zdecydował, że w kwestować będą wyłącznie dorośli. W związku z pandemią nie proszono o pomoc uczniów szkół.

"Dlatego apelujemy do kielczan, aby poświęcili czas i pomogli nam w zbieraniu datków. Liczymy na to, że przez te dwa dni zgłosi się ponad 200 osób, które staną ze skrzynkami. Zbiórka odbędzie się na cmentarzach w rejonie ulicy Ściegiennego i na Piaskach. Jeżeli będziemy mieli wystarczająco dużo osób chętnych, to kwesta odbędzie się także na Cedzynie" - zaznaczył.

Prezes poinformował, że stowarzyszenie zorganizowało dotychczas 28 kwest. Zebrano około 1,3 mln zł. Wykonano specjalistyczne prace konserwatorskie i odnowiono 445 zabytkowych nagrobków kamiennych i żeliwnych, m.in. grobowiec rodziny Porębskich z żeliwnymi tablicami, kamienną rzeźbę Matki Boskiej na grobie rodziny Krzyszkiewiczów, pięć grobów powstańców styczniowych, prawdopodobny grób polskich żołnierzy walczących w armii Napoleona z 1809 r. czy groby rodziców prezydenta miasta Stefana Artwińskiego.

"Udało się to dzięki wspólnej pracy wszystkich kielczan - osób, które działają w stowarzyszeniach, kilku tysiącom tych, którzy kwestowali w ciągu tych 29 lat i niezliczonej rzeszy kielczan, którzy wrzucali datki do skrzynek. My możemy tylko podziękować" - podkreślił Szrek.

Z szacunków stowarzyszenia wynika, że na kieleckich cmentarzach jest około tysiąca zabytkowych pomników wykonanych głównie z rodzimych kamieni: marmur kielecki, wapień pińczak, piaskowce białe i czerwone, a także wyjątkowe rzeźby żeliwne tworzone m.in. w fabrykach na kieleckim Białogonie. Obiekty powstały w XIX i początku XX w.

Podczas ostatniej kwesty w 2019 r. stowarzyszeniu udało się zebrać około 60 tys. zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!