Partnerzy portalu

Kilkadziesiąt gości i 100 wydarzeń w ramach Nocy Księgarń 2021

  • PAP
  • 20 października 2021 - 08:48
Kilkadziesiąt gości oraz 100 wydarzeń i kiermaszy stacjonarnych znajdzie się w programie trzeciej edycji Nocy Księgarń, zaplanowanej na piątek w 50 miastach. Festiwal promuje księgarnie stacjonarne, czytelnictwo, lokalne inicjatywy literackie i kulturalne.

"Niezależne księgarnie to nie tylko punkty handlowe, ale też lokalne domy kultury, miejsca aktywności społecznej, ulubione przestrzenie do spotkań, wspólnego czytania, zabawy i rozmów o książkach. Kameralni księgarze znają upodobania swoich klientów, czytają książki, są kompetentnymi doradcami i aktywnymi animatorami kultury" - poinformował dystrybutor książek OSDW Azymut, który wraz z księgarniami organizuje Noc.

Zgodnie z przekazanymi przez nich informacjami, w trzeciej edycji Nocy uczestniczyć będzie 120 księgarń kameralnych. Na piątkowe popołudnie i noc przygotowały one spotkania autorskie, dyskusje, warsztaty, koncerty, a także liczne kiermasze. Księgarze zapowiedzieli też, że tego dnia książki będzie można kupić w promocyjnych cenach.

Ubiegłoroczna edycja odbyła się online i mimo nietypowej formy przed ekranami komputerów pojawiło się wielu czytelników. W tym roku organizator, biorąc pod uwagę pandemię, przygotował nie tylko wydarzenia stacjonarne, ale i wirtualne, dostępne w mediach społecznościowych.

Wydarzenia online zostały podzielone na trzy pasma: rozmowy o literaturze dziecięcej, które poprowadzą mali czytelnicy wraz z Katarzyną Stoparczyk, ich gośćmi będą: Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Ryrych i Tomasz Samojlik; o języku, w którym Mateusz Adamczyk porozmawia z Agatą Hącią i Michałem Rusinkiem; o reportażu - w dyskusji wezmą udział Mariusz Szczygieł i Katarzyna Tubylewicz; o prozie polskiej, podczas której Natalia Szostak zada pytania Grzegorzowi Uzdańskiemu.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury Noc Księgarń zaprasza na rozmowę o "książkach ze świata" z udziałem Agaty Kasprolewicz, Agi Zano, Krzysztofa Cieślika i Justyny Czechowskiej. W programie znajdą się też rozmowy o książkach ważnych dla kobiet - gośćmi Weroniki Wawrzkowicz będą Mery Spolsky, Eliza Kącka i Agnieszka Szydłowska. Po północy Adam Szaja zaprosi czytelników na kryminalną Noc Księgarń - wezmą w niej udział Wojciech Chmielarz, Anna Kańtoch, Maciej Siembieda, Ryszard Ćwirlej i Robert Małecki.

Każdego roku plakat Nocy nawiązuje do twórczości pisarza, którego rok jest świętowany. Tegoroczny plakat, projektu Igora Kubika, budzi skojarzenia z książkami Stanisława Lema.

Organizator podkreślił, że program jest bogatszy dzięki współpracy z partnerami.

Pełne informacje o festiwalu są na www.nocksiegarn.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!