Partnerzy portalu

Kłak: może być niezbędne, aby TK wyjaśnił możliwą ingerencję TSUE w nasz porządek prawny

  • PAP
  • 8 kwietnia 2020 - 17:46
Finalnie może być niezbędne, aby polski Trybunał Konstytucyjny wyjaśnił, jako sąd ostatniego słowa, jaki jest możliwy zakres ingerencji Trybunału Sprawiedliwości UE w krajowy porządek prawny - powiedział PAP w środę sędzia Trybunału Stanu Czesław Kłak.

Trybunał Sprawiedliwości UE w środę zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie - do czasu wydania ostatecznego wyroku przez TSUE - złożyła Komisja Europejska. Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony. "Chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich UE, to mają one obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających dla nich z prawa Unii" - zaznaczył jednak TSUE.

"Rozstrzygnięcie to ma charakter tymczasowy i nie przesądza o wyniku powództwa głównego, w tym o jego zasadności. Co istotne, TSUE nie badał statusu sędziów Izby Dyscyplinarnej i nie zakwestionował go. TSUE nie +zawiesił+ również samej Izby Dyscyplinarnej, ani tym bardziej jej nie +zlikwidował+. Jego rozstrzygnięcie dotyczy przepisów o właściwości Izby, a nie samego faktu jej powołania i statusu sędziów, którzy w niej orzekają" - powiedział Kłak odnosząc się do środowej decyzji europejskiego Trybunału.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!